S příchodem televize předpovídalo mnoho lidí rozhlasu smutný konec. Rozhlas žije vesele dál a myslím, že jeho nabídka v době internetu se dá využít nejen k zábavě a sledování zpravodajství, ale i k vlastnímu vzdělávání. Jako učitelé můžeme pochopitelně působit i na děti, aby se s rozhlasovou vzdělávací nabídkou více seznámily, případně jim tuto nabídku ve škole přiblížit. A myslím, že v nabídce Českého rozhlasu si na své přijdou i kolegové s humanitní aprobací.
Na České škole jsem už v souvislosti s popularizací vědy věnoval pozornost České televizi i TV Nova . Neměl bych proto zapomenout na Český rozhlas, protože ten dává popularizaci vědy značný prostor už řadu let a internet využívá k šíření informací též velmi aktivně.
Občas se studentů v hodinách ptám, jestli také doma poslouchají rozhlas, anebo jen sledují televizi. A nenápadně se je snažím přesvědčit o tom, že kromě „muziky“ nabízí rozhlas, a to především Český rozhlas, řadu pořadů, které by jim mohly být užitečné při jejich vzdělávání. A samozřejmě dodávám, že se o tom mohou přesvědčit na internetových stránkách Českého rozhlasu, jejichž vzdělávací nabídka je velmi široká.
Pokusím se o tom přesvědčit i vás.
Začněme na webových stránkách Českého rozhlasu:
Věda a technika je odkaz na webových stránkách Českého rozhlasu, z jehož názvu je patrné, na jaký obor je zaměřen. Od jednotlivých příspěvků zde uvedených se můžete dostat k příslušným pořadům a jejich archivům či ke stránkám stanic, které je vysílají. Některé příspěvky můžete rovnou přehrát; např. příspěvek Těžba ve vesmíru můžete přehrát ve formátu audio a dostanete se z něj velmi rychle k pořadu Planetárium Českého rozhlasu Sever, případně k archivu tohoto pořadu. Přesvědčte se sami. Na pořad Meteor, který už léta můžete poslouchat v rádiu vždy v sobotu ráno (a některé příspěvky z tohoto pořadu najdete i v příloze Věda sobotních Lidových novin), bych vás rád upozornil zvlášť, a to následujícím odkazem: http://www.rozhlas.cz/praha/porady/_zprava/132676. Ten vás dovede až k archivu pořadu Meteor v Rádiu na přání, kde rovněž najdete mnoho dalších zajímavých pořadů, z nichž si můžete sestavit své vlastní rádio.
Další odkaz, který najdete na hlavní webové stránce Českého rozhlasu s popularizací vědy velmi souvisí, i když to z názvu možná není hned patrné. A o jeho využití ve škole už vůbec nepochybuji. Opět myslím, že stačí nahlédnout. Doporučuji obzvlášť zdejší projekty, které mi připadají pro děti velmi atraktivní. A v případě sledování tahu tažných ptáků (Nová odysea, Flying over Natura 2000) můžete dokonce propojit přírodopis se zeměpisem.
Tento odkaz jistě oceníte v dějepisu, ale necítím se být povolán k tomu, abych jeho kvality posuzoval.
O tomto odkazu platí z mého pohledu totéž, co bylo řečeno o předchozím.
Toulky českou minulostí mi kupodivu posloužily už několikrát i ve fyzice. Studentům jsem je k poslouchání doporučil vícekrát. Ne že bych chtěl kolegům vyučujícím dějepis „fušovat do řemesla“, ale někdy neškodí uvést si nějaký fyzikální problém v historických souvislostech a také životopis některého z významných fyziků studentům dokáže fyziku trochu „zlidštit“. Vřele doporučuji tento postup kolegům fyzikům, případné referáty obvykle žáci bez problémů obstarají.
Tento odkaz je nejvhodnější zřejmě pro zeměpis. Opět nechávám k posouzení příslušným kolegům. Upozorním jen na soutěž Pohledy z vesmíru, kterou byste mohli vaše žáky zaujmout. Děti přece soutěží rády, tak proč toho nevyužít.
Řečeno z pohledu školního i estetická výchova si na webových stránkách Českého rozhlasu přijde na své.
Tento odkaz na hlavní stránce Českého rozhlasu doporučuji u nás ve škole zájemcům o astronomii. Jistě poslouží zájemcům o astronomii i jinde.
Zatím nejmladší stanice Českého rozhlasu se do širšího povědomí naší veřejnosti možná dostala až s uvedením velmi originální Trochu jiné reality show - Odhalení. Mimochodem, i když soutěž o dvanáct melounů už skončila, na webové stránky Odhalených se můžete s dětmi podívat i dnes. A neváhám znovu doporučit: i během vyučování. V profilu stanice Leonardo se (mimo jiné) uvádí:
Naším cílem je popularizovat vědu, techniku, přírodu, historii, medicínu. Věnujeme jim specializované magazíny, hodinové diskuze s odborníky i besedy se zajímavými osobnostmi české vědy. K naším vlastním pořadům přidáme také oblíbené populárně-naučné pořady z celého Českého rozhlasu: Meteor, Planetárium, Toulky českou minulostí, Zápisník zahraničních zpravodajů a mnoho dalších.
Domnívám se, že zatím se této stanici daří tento cíl plnit velmi dobře, ale ostatně podívejte se na její webové stránky a posuďte sami.
A ještě dvakrát odjinud:
Odkaz Věda On-Line na webových stránkách Tiskového odboru Akademie věd ČR přináší přehled pořadů o vědě, které vysílají Česká televize a Český rozhlas. Můžete zkontrolovat, na co jsem v předcházejícím textu zapomněl. Za prohlédnutí tento odkazník určitě stojí.
Při hledání informací o českém rozhlasu a popularizaci vědy na internetu jsem narazil ještě na odkaz pro „pamětníky“ pozorování přechodu Venuše. Na http://vt-2004.astro.cz/media/radio/ najdete několik záznamů pořadů (ve formátu mp3), které vám tuto událost trochu připomenou. V této souvislosti ještě připojuji, že na stránkách Českého rozhlasu se dozvíte i o tom, jak přehrát různé zvukové soubory.
Pokud byste tedy následně chtěli přesvědčovat své žáky o užitečnosti vzdělávací nabídky Českého rozhlasu, snad nyní máte z čeho vybírat. Věřím, že se vám podaří dosáhnout i toho, aby si pak někteří z nich častěji pustili i klasické rádio. A to nejen proto, že dostupnost rozhlasového signálu je u nás stále ještě snazší než přístup na internet.
Josef Duhajský
0 komentářů:
Okomentovat