V slovenské konferenci GNU/Linux linux@list.linux.sk se objevil příspěvek Romana Baranoviče z projektu Infovek, který můžeme brát i jako impuls pro linuxovou komunitu vývojářů.
Operační systém Linux je ve školství po celém světě brán jako efektivní alternativa nejen na serverech, ale i na stolních počítačích. V slovenské konferenci GNU/Linux linux@list.linux.sk se objevil příspěvek Romana Baranoviče z projektu Infovek, který můžeme brát i jako impuls pro linuxovou komunitu vývojářů. Příspěvek samozřejmě vzbudil pozornost i rozsáhlý flame, způsobený mírnou neznalostí pisatele, ale jako názor zástupce slovenského rezortu školství by mohl být poučením pro odbor SIPVZ MŠMT či MŠMT samé. V SIPVZ totiž prosluli pracovníci MŠMT a jeho přímo řízených organizací především planými sliby a utrácením za z velké části nesmyslné projekty.
Přečtěte si zkrácený příspěvek pozorně:
Samozrejme, ze kazdy si moze nainstalovat linux podla svojho, ale prave to je to, co vacsina ludi nechce a ludia, ktori veria v linux to zase nechapu. Ludia maju radi jednoduche riesenia a vacsinou sa chcu venovat inym veciam (detom, manzelkam, kravam, rybam, autam, kopcom) ako hodiny kompilovat svoje upravene jadro. Este raz teda hovorim, ak chcu veriaci linuxaci urobit nieco zasluzne, mozu vyuzit, ze na skolach je 22 tisic rovnakych pocitacov a pripravit na jeden takyto pocitac luxusnu linuxovu instalaciu, aby tak prezentovali moznosti svojej viery. Vedia aky hardver maju k dispozcii a vedia ake aplikacie sa na takom stroji zrejme budu vyuzivat a ze maju byt pokial mozno v slovencine alebo cestine. Oproti takemu knopixu vidim vyhodu v tom, ze knopixx sa snazi byt univerzalny a tak obsahuje kopec aplikacii, ktore bezne na skolach nebudu potrebovat. A dokonca ja takemuto veriacemu linuxakovi aj zaplatim, ked takuto vec pripravi (aj ked pravda, skutocny veriaci linuxak veri, ze vsetko je zadarmo a za svoju pracu si nenecha zaplatit).
Skutocne by som rad videl takuto vec, lebo len reci o tom ake je to skvele nestacia a zatial som nevidel nic dotiahnute do konca (lebo pravda, veriaceho linuxaka nezaujima ciel ale cesta a preto chce na ceste zostat vecne, dosiahnutie ciela znamena opustit cestu)
S pozdravom
PaedDr. Roman Baranovic
Oddelenie projektu Infovek
Ustav informacii a prognoz skolstva
Stare grunty 53
842 44 Bratislava
To možná znamená, že Infovek linuxovou alternativu minimálně zvažuje. Přitom již existuje vhodná česká distribuce Danix, která se pro školství hodí jako ulitá (je doporučována i v rámci projektu Edunix) a lokalizace do slovenštiny není určitě problémem. Ale stále tu můžeme vnímat určité uzavírání se části linuxové komunity do sebe a zároveň nepochopitelná potřeba značné části uživatelů v transformujících se ekonomikách k stádnímu chování, kdy odmítají možnost volby a vyžadují unifikaci. Podstatou Linuxu a vůbec všech UNIX-like systémů je ale právě tato možnost volby a svobody.
Jan Wagner
0 komentářů:
Okomentovat