Diskuze u článku z minulého týdne ukázala na jeden možný problém: školy nevyužívají při nákupu školní licence. Důvodem může být i to, že regionální malí prodejci vůbec o této možnosti nevědí nebo ji škole zatají, případně ji někteří distributoři příliš nepropagují. Dnes se podívejme na Calamus, Rhinoceros a produkty Software602 a Zoner.
Výrobci softwaru zpravidla poskytují školám, ale i studentům a pedagogům slevy a nabízejí svůj software jako školní multilicence s výraznými slevami. Jsou i výrobci, kteří svůj software poskytují zcela zdarma. U evaluovaného softwaru a českých výrobců je věc jasná, poskytnutí školních slev je jednou z podmínek. Školy při nákupu školní licence neevaluovaného softwaru často ale nevyužívají. Stejný problém může být i u operačních systémů a aplikací Microsoft, zde si připomeňme rozsáhlou debatu u článku Zelené školy opět v roce nula: licence, licence, licence… Důvodem pro nevyužití slev může být kromě neznalosti škol i to, že regionální malí prodejci rovněž o této možnosti nevědí nebo ji škole zatají, případně ji distributoři příliš nepropagují. Školy se také často nedozvědí o výprodejových akcích či speciálních promo nabídkách nebo nevyužívají nabídek například Střediska multilicencí DZS MŠMT. Jak je to ale u jiných výrobců?
Calamus SL2003 je zlomový program s vysokým stupněm integrace díky výkonným nástrojům pro zpracování textů, obrázků a grafiky. Můžete v něm upravovat vektorovou grafiku přímo na stránce bez nutnosti přechodu do jiné aplikace a v kontextu zasazení grafiky do stránky. Použití je výhodné pro školní časopisy nebo tvorbu tištěných skript a příruček a samozřejmě pro grafické školy, program této kategorie je pochopitelně o třídu výš než běžné textové procesory z kancelářských balíků. Pamětníci si Calamus SL možná pamatují ve verzi pro počítače Atari řady ST, dnes je dodáván pro operační systémy MS Windows, Mac OS X i Classic a TOS.Školní licence pro 30 uživatelů je za 11522 Kč, přičemž jedna standardní licence stojí 20187 Kč (od 3. uživatele 2859 Kč). Studentská single verze je za 2859 Kč.
Rhinoceros je lokalizovaný výkonný 3D modelář pro návrh, výrobu prototypů, inženýrskou analýzu a výrobu čehokoliv „od letadla po šperk“. Je zajištěna kompatibilita s dalším softwarem pro design, technické kreslení, CAM, engineering, analýzu, rendering, animaci či ilustraci a má přímou podporu 3D digitizérů. Školní multilicence Rhinoceros 3.0 Educational Lab Kit pro neomezený počet počítačů ve školní laboratoři či učebně stojí 33500 Kč, přičemž běžná jednouživatelská licence je za 31900 Kč a studentská stojí 6600 Kč.
Software602 nabízí ve spolupráci se Střediskem multilicencí DZS MŠMT všem typům škol a školských zařízení neomezené licence na všechny produkty, které platí vždy pro jednu školu nebo LAN a lze ji použít pro všechny počítače bez dalších poplatků:
Kancelářský balík 602Office s možností rovnocenného provozu v OS MS Windows i Linux obsahuje balík OpenOffice.org (textový editor, tabulkový procesor a prezentační program kompatibilní s MS Office s nástrojem pro tvorbu grafiky a obrázků) v kombinaci s výkonnou personální databází 602SQL 9. Neomezená licence pro školu je za 5000 Kč.
602LAN SUITE Antivirus Edition zajišťuje přístup na internet, WWW, e-mail a fax pro všechny uživatele LAN, je vhodný především pro menší školy. Neomezená licence pro školu je za 10000 Kč.
602SQL Server 9.0 s kompletně přepracovaným klientským prostředím pro MS Windows a Linux a přístupem k databázi z prostředí OpenOffice.org je kompatibilní se standardem SQL normy ANSI/ISO na úrovni SQL 2 Intermediate level s mnoha přesahy do normy SQL 3. Obsahuje jazyk pro psaní procedur a triggerů, podporu mnoha datových typů včetně BLOB/CLOB a domén, kaskádní referenční integritu dat, fulltextové vyhledávání, XML přenos dat a mnoho dalších rysů moderních databází. Neomezená licence pro školu je za 5000 Kč.
Zoner poskytuje běžné multilicenční slevy a školní jednouživatelské licence i multilicence:
Školní multilicence pro základní a střední školy bitmapového grafického editoru pro úpravu fotografií Zoner Photo Studio 7 PROFESSIONAL je za 7990 Kč, single licence je za 2199 Kč, plná verze přitom stojí 2399 Kč.
Školní multilicence pro základní a střední školy vektorového grafického editoru Zoner Callisto 5 je za 7990 Kč, single licence je za 1799 Kč, plná verze stojí 1999 Kč.
Ze zatím uvedených výrobců a jejich „školních cenových politik“ je jasné, že multilicence mohou být skutečně dostupné jen za zlomek ceny běžné komerční verze. Je třeba se vždy obrátit nejlépe přímo na výrobce nebo alespoň prostudovat jeho webové stránky.
Jan Wagner
0 komentářů:
Okomentovat