Dan Sýkora: Rádio na přání, WinFast, m:robe pro školní multimediální archiv

středa 11. května 2005 ·

Nedávno uvedl Český rozhlas 6 projekt Rádio na přání a z jeho webové stránky si můžete stáhnout pořady. Vybírat můžete ze všech stanic od Radiožurnálu, Prahy, Vltavy až po ČRo 6, případně též podle témat. Záznam pořadu si můžete vyslechnout přímo nebo připadá v úvahu uložení pořadu na disk a jeho následné využití ve výuce.

V nedávném příspěvku Neomezujte se při výuce místem na disku jsme popsali školní diskové pole NAS s RAID5. Úložný prostor využíváme v několika směrech a data úspěšně přibývají. Nedávno uvedl Český rozhlas 6 projekt Rádio na přání a z jeho webové stránky si můžete stáhnout pořady, například aktuálně konec 2. světové války, hudební výročí  aj. Vybírat můžete ze všech stanic od Radiožurnálu, Prahy, Vltavy až po ČRo 6, případně též podle témat. Záznam pořadu si můžete vyslechnout jako stream, ale to jste vázáni na připojení k Internetu. Vhodnější nám připadá uložení pořadu na disk a jeho následné využití ve výuce.

Pokud není pořad v nabídce, využíváme rozhlasové a televizní karty WinFast TV2000 XP Expert, kterou nastavíte jako běžný videorekordér do režimu záznamu vybraných pořadů a pořady si pojmenujete například Četba Vltava. Na disku pak najdete příslušný soubor s datem záznamu, který můžete přehrát kdekoliv v počítačové síti. Přestože jsou výukové prostory v dosahu bezdrátové sítě a mimo počítačovou učebnu můžete zvuk i obraz přehrát na notebooku, za daleko lepší a elegantnější řešení považujeme samostatný audiopřehrávač.

Na veletrhu Interkamera nás zaujal model Olympus m:robe MR-100 s dotykovým ovládáním. Po měsíci zkoušek se ukázalo, že to byla správná volba. 5 GB pevný disk poskytuje pro výuku dostatečný prostor pro záznamy ve formátu WMA nebo MP3. To je důležité pro využití pro více kolegů, kteří si přístroj půjčují do hodin. Přehrávač se jednoduše ovládá a pro „netechnické“ kolegy, kteří používají m:robe v samostatné práci nebo při individuální výuce v oddělení, nastavíme požadovaný záznam tak, že stačí zapnout napájecí tlačítko a dotknout se obrazovky pro přehrávání. Velkým plus je hlavně to, že přístroj opticky neruší ovládacími tlačítky nenechavé ručičky vytrénované z mobilních telefonů a je odolný proti pádu z menší výšky včetně disku. Přestože hlavně hovoříme o slovesných pořadech a dokumentech, samozřejmě lze využít i v hodinách hudební výchovy pro nejrůznější činnosti. Kompletní recenzi najdete v časopisu Computer 09/2005 Luxusní kapesní zpěvák a časem určitě i na Živě. MR-100 můžete využít i jako externí disk nebo si v něm přinést data a nahrávky do učebny informatiky.

V závěru již jen několik technických a organizačních poznámek. WinFast je instalován ve starším PC, pro činnost rozhlasové karty stačí i procesor třídy Pentium III 450 MHz. Cílová složka při záznamu je síťový NAS, aby byl záznam dostupný pro všechny uživatele. Při nákupu této konkrétní karty si ověřte, zda vaše základní deska má příslušný konektor interní zvukové karty nebo externí s WinFast. Momentálně největším problémem je katalogizace záznamů, která v současné době probíhá spíše chaoticky a jen dle názvu pořadu a data. Zbývá otázka autorský práv, čili zda škola může pro výukové účely tyto pořady Českého rozhlasu využívat, případně jaká jsou omezení? V této souvislosti je nutné nahlédnout do autorského zákona, kde je věc jasně řešena:

Oddíl 3 Bezúplatné zákonné licence
§ 31 Citace

Do práva autorského nezasahuje ten, kdo

  1. cituje ve svém díle v odůvodněné míře výňatky ze zveřejněných děl jiných autorů,

  2. zařadí do svého samostatného díla vědeckého, kritického, odborného nebo do díla určeného k vyučovacím účelům, pro objasnění jeho obsahu, drobná celá zveřejněná díla,

  3. užije zveřejněné dílo v přednášce výlučně k účelům vědeckým nebo vyučovacím či k jiným vzdělávacím účelům;

vždy je však nutno uvést jméno autora, nejde-li o dílo anonymní, nebo jméno osoby, pod jejímž jménem se dílo uvádí na veřejnost, a dále název díla a pramen.

Pokud se zajímáte o technologii podcast, doporučuji článek První český podcast - Český Rozhlas a třeba se dočkáme i doby, kdy záznamy výukových pořadu budou centrálně k dispozici, upravené a sestříhané. Takže ráno si ve sborovně vyzvednete z kolébky m:robe, které bude po okraj naplněno diktáty, doplňujícími studijními materiály, cvičeními a písničkami z posledního kola Česko hledá SuperStar II…



Dan Sýkora

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.