MŠMT již vyčerpalo všechny letošní finanční prostředky použitelné na jednotlivé projekty SIPVZ. Letos se tedy nedočkáme ani zárodku školského portálu, ani grantů na tvorbu SW, ani ničeho dalšího. Na vině je především nová "Cena za aktivaci Komplexní služby ICT na jednom SKP", kterou ministerstvo platí generálnímu dodavateli.
Pár týdnů po jmenování Zdeňka Svobody do funkce vrchního ředitele sekce SIPVZ MŠMT se situace evidentně vyvíjí v souladu s názorem značné části pedagogické a odborné veřejnosti, začínají se napravovat chyby bývalého ministra a bývalého vrchního ředitele.
Hana Vítková, tisková mluvčí ministryně Petry Buzkové, ve čtvrtek na dotaz, zda se přijmou alespoň některá opatření v causách Answer, CERES/Oxygen Solution či EIITE, tedy v osobách a činech poradců jednotlivých projektů, odpověděla: "V tuto chvíli je v kompetenci pana ředitele Svobody, aby učinil personální změny a vyvodil důsledky z vámi zmíněných případů. Podle našich informací se k tomu chystá v nejbližších dnech".
Závažnější problém je však ve finančním zajištění: "SIPVZ je na tom finančně špatně. Prostředky jsou vyčerpány. Další kroky budou konány ve spolupráci s kraji," řekla Vítková.
Je zřejmé, že hlavním důvodem vyčerpání letošních prostředků je Dodatek číslo 1 k první dílčí smlouvě o realizaci veřejné zakázky na dodávky v rámci Projektu III – Infrastruktura. Bývalé vedení MŠMT tímto dodatkem souhlasilo se zavedením jednorázové platby za "aktivaci Komplexní služby ICT na jednom SKP" (čili běžném počítači) ve výši 48 195 Kč vč. DPH. Což je v naprostém rozporu se záměrem průběžně platit generálnímu dodavateli za funkční služby, avšak neplatit jednorázově dodání hardwaru. Původní cenová struktura aktivaci neznala a byla v ní jen platba za dodávku Komplexních služeb ICT pro učitele a žáky ve výši 4 588 Kč, která se zavedením aktivace snížila na 3 005 Kč.
Generální dodavatel tak letos vyinkasuje o zhruba 975 milionů Kč více, než se původně předpokládalo, a získá tak v podstatě veškeré finance za dodávky hardwaru a softwaru ihned. S jediným rozdílem, že při přímém nákupu by byl vlastníkem PC a serverů s příslušenstvím stát, a nyní je jím stále GD! Zmíněnou částku přitom mohlo MŠMT použít v takzvaných "červených" školách nebo v projektech PII a PI.
Dalším závažným problémem je použitelnost, či spíše nepoužitelnost "indošovských" počítačů pro výuku. Kritika v diskusních příspěvcích na serverech ceskaskola.cz i indos.cz je naprosto zdrcující. Na otázku, jak zde bude MŠMT postupovat, odpověděla Hana Vítková takto: Bude apelovat na GD, aby dostál všem svým smluvním závazkům (integrace, atd..) Nepodaří-li se to, bude zvažovat další kroky.
Jan Wagner
0 komentářů:
Okomentovat