V posledním červnovém týdnu byly vyhlášeny nejlepší multimediální tituly ČR přihlášené do soutěže sdružení Best Czech Multimedia. Její nepříliš slavný průběh, naprostý nezájem médií i celková situace na trhu multimédií mne opětovně vede k názoru, že světu vzdělávání, osvěty a rozumného využití počítače u nás příliš pšenka nekvete.
Výborné tituly, které opravdu stály za ocenění, totiž opravdu připomínaly jehly v kupce sena. Jednoduchá charakteristika říká všechno. Až doposud nebyl v České republice příliš velký profesní zájem o podobnou soutěž. Nemá odpovídající společenské a ani ekonomické zázemí. Česká republika je sice členem konsorcia Europrix – evropské soutěže o nejlepší multimediální titul, ale nikdy jsme v přehlídce žádné štěstí neudělali. V letošním roce dokonce nebyl přihlášen ani jeden český titul. Vzhledem k poměru náklady – zisk se zatím čeští producenti do podobné přehlídky příliš nehrnou.
S encyklopediemi, výukovým softwarem a podobnými produkty víceméně vzdělávacího charakteru jako by se země slehla. Jeden příklad za mnohé: BSP v letošním roce nepředstavila žádný titul z jejich osvědčené řady Dorlingu Kindersley. Otázkou zůstává, kam se ale poděly firmy, které se přihlásily ministerstvu školství do jeho průzkumu trhu v oblasti výukových programů.
Snad jediným pozitivním krokem v oblasti vysloveně dětského softwaru je snaha českého vydavatele „původního“ polského CD-ROMku přejít na českou verzi - Čtyřlístek. Polský pokrevní dědeček tohoto pravidelně vydávaného cédéčka jako součásti časopisu měl dýchavičnou úroveň od samého začátku. Jednoznačně tady platilo, že ve kvantitě se kvalita určitě neschová. Produkt je výrazně interaktivnější a můžeme se těšit, že až výrobce doladí některé mouchy a bude v nastoupeném trendu pokračovat, by v následujícím roce mohl existovat opravdu solidní titul pro předškoláky a žáky I. stupně.
Účastníci a výherci
Do soutěže bylo přihlášeno celkem šestnáct děl deseti českých tvůrců v kategoriích prezentační, vzdělávací, informační, počítačové hry, český dětský multimediální svět a v studentské soutěži. Jako speciální kategorie byla ustanovena kategorie využití moderních multimediálních nástrojů. O hlavní ceny se na základě hodnocení poroty podělily tři produkční studia: MULTIMEDIA ATELIER, LANGMaster International a Bohemia Interactive Studio. Porota dále udělila zvláštní cenu poroty nakladatelství GRADA Publishing a studentskou cenu Janu Kučerovi.
Vítězné tituly asi také nikoho nepřekvapily, vyjma kategorie prezentační. Mnohé tituly jsou notoricky známé, proto budeme odkazovat na již dřívější recenze.
Hlavní cenu Best Czech Multimedia ve vzdělávací kategorii si odnesl titul Dobrodružství poznání firmy LANGmaster. Jde o první sadu rozsáhlého vydavatelského projektu EDU-ROM Dobrodružství poznání, který má přinést multimediální databázi učiva základní školy a nižšího stupně gymnázia. Vzhledem ke komplexnosti celého projektu, pokročilé grafice a využití funkčního vzdělávacího procesoru byl tento produkt navržen na hlavní cenu BCM. Konkurence ostatních produktů v této kategorii, jak bylo zmíněno výše, příliš velká nebyla. Některé zkušenosti s praktickým využíváním produktů najdete i v článku pro Moderní vyučování.
Velkou diskuzi mezi členy poroty vzbudil dnes celosvětově uznávaný produkt Bohemia Interactive Studio – Operace Flashpoint. Navzdory tomu, že jde o typickou strategickou hru věrně simulující válečné operace, se jí porota rozhodla udělit hlavní cenu v kategorii využití moderních multimediálních nástrojů. Je obrovskou škodou, že podobný přístup k moderním aplikacím nebyl uplatněn i u vzdělávacích titulů. Při diskusi s producenty dokonce zazněl názor, že Operace Flashpoint je vlastně výukový program, protože hráče vede k nácviku osvojení práce, jak ovládat jednotlivé zbraňové systémy. Nechávám bez komentáře.
Cenu v kategorii prezentační získal CD-ROM Severočeských dolů Chomutov Rekultivace. Osobně tento disk považuji za nejlepší produkt loňského roku i v oblasti vzdělávací. Pečlivě volený obsah z oblasti ochrany životního prostředí, kombinující firemní prezentaci s vysoce osvětovým obsahem (atlasy, ekologické slovníky, zvuky ptáků, snímky fauny a flory, kompletní jazykové mutace) využívající moderní multimediální prostředky, je skvělou učební pomůckou v oblasti ochrany životního prostředí. Recenzi tohoto disku si již brzy budete moci přečíst právě zde na České škole. Na CD se významným způsobem podílela Česká zemědělská univerzita. Tento titul má ze všech produktů nejvyšší užitnou hodnotu a nejlépe propracované user friendly ovládání. Je asi také na místě poznamenat, že Rekultivace byly oceněny i hlavní cenou v multimediální soutěži festivalu Techfilm 2001.
Zvláštní cenu poroty dostal také titul nakladatelství Grada Publishing – Drogy – smrtelné nebezpečí za multimediální ztvárnění aktuálního tématu. Na disku pracovali přední odborníci v oboru. Největším přínosem disku je ucelený přehled této problematiky z mnoha různých úhlů.
Studentská cena byla udělena studentovi Janu Kučerovi za jeho prezentaci ZŠ Lupáčova School of the future.
Co říci závěrem
Rekultivace se staly v roce 2001 jedním z nejlepších multimediálních titulů. Onen odborný pojem by se měl stát základním mottem celé této soutěže i pro rok 2002. Pokud totiž nebude přehodnocen statut soutěže, do procesu přípravy nevstoupí silný partner, profesionální organizátor a o soutěž neprojeví zájem i významný mediální partner, nebude o prázdninách následujícího roku už vůbec co rekultivovat.
Milan Hausner
0 komentářů:
Okomentovat