Fraktály a stereogramy. Dvě cizí a dětem nic neříkající slova. A přesto se odvážím tvrdit, že si je vaši žáci zamilují. Ale jen tehdy, vnesete-li do výuky informatiky světlo a nadšení v podobě kouzelnického freewaru Fractint.
Jak učinit výuku informatiky zajímavou a příjemnou? Jedna z možností je seznámit děti s některými funkcemi programu Fractint (DOS i Win), který je určen ke generování fraktálů. Podivuhodných množin, kde vhodným přiřazením barvy konkrétní vlastnosti v daném bodě lze získat nádherné ornamenty.
Můžete žákům vysvětlit, že fraktální geometrie vznikla vlastně z potřeby matematicky modelovat přírodu (krajinu, rostliny, živočichy, přírodní děje) a tyto obrázky jsou jen vedlejším produktem. Za otce fraktální geometrie je považován Benoit B. Mandelbrot, který svojí knihou Fraktální geometrie přírody odstartoval mohutný rozvoj tohoto odvětví matematiky a stal se jedním z nejznámějších matematiků dvacátého století.
Hotové fraktály můžete použít při vytváření ozdobných nápisů (jako bitmapovou výplň uměleckého textu) či jako dekorační obrázky na nástěnky. Můžete si jimi vyzdobit třeba celou školu. Využití je též možné ve výtvarné výchově – černobílé fraktály nebo obrysy některých fraktálů můžete použít jako předlohu a inspiraci k dalšímu dokreslování a vybarvování. Žáci naší školy už před lety dostali za tato „dílka“ zvláštní uznání v celopražské výtvarné soutěži.
Stereogramy - doplněk k výuce počítačové grafiky
Program kromě fraktálů umí vytvářet i stereogramy. Obrázky, na kterých se při správném pohledu před vámi ve změti barevných skvrn najednou vynoří trojrozměrný předmět, o jehož přítomnosti jste zpočátku neměli tušení. Naučíte-li děti tyhle obrázky vyrábět, zcela jistě stoupnete v jejich očích a řadu z nich přinutíte sednout k počítači a experimentovat. Budou-li chtít dosáhnout solidní úrovně, budou se muset naučit ještě mnohé z počítačové grafiky, budou muset umět používat další programy, které jim ke kýženému výsledku pomohou. Protože program umí pracovat pouze s formátem GIF, máte skvělou příležitost poskytnout žákům základní informace o grafických formátech.
Potřebujete dva obrázky: objekt, který bude skryt a tapetu, která jej překryje a umožní jeho trojrozměrné zobrazení. Objekty i tapety mohou vyrábět v rámci výuky počítačové grafiky všichni a kompletovat, což je to nejsnazší, už jen zájemci. Jeden obrázek tak může být výsledkem práce až 3 žáků. Běžně začínám s výukou stereogramů až když o ně děti projeví zájem a jsou už v práci na PC trochu zběhlí. Pracujeme ve Fractintu pro DOS, WinFract stereogramy neumí.
Objekt a tapeta
Na úplný začátek můžete použít soustředné kruhy (v nabídce fraktálů circle). Musíte ale přepsat hodnotu magnification řádově na desítky. Před vlastním vykreslením fraktálu máte možnost změnit nastavení monitoru, doporučuji 800×600 a 256 barev. Potom už přesně podle návodu k programu použijete kombinaci kláves Ctrl+S. Objeví se nejprve tabulka s parametry, pro začátek je můžete potvrdit tak, jak jsou. Obrázek se vykreslí s kalibračními čarami. Splynou-li vám v jednu nebo vidíte-li náhle tři, měli byste spatřit i stereogram. Pokud vás čáry ruší, mezerníkem je vypnete. Kdo už stereogram uviděl, se znovu kombinací Ctrl+S dostane k parametrům a změní hodnotu depth effect (hloubku) na zápornou např. –100 a znovu nechá obrázek vykreslit. Jakých efektů je možné změnou dosáhnout, je okamžitě jasné.
Při dalším pokusu můžete vyzkoušet nastavit Use grayscale value for depth na yes (kurzorovou klávesou) a opět můžete sledovat změnu. Určitě ale někdo namítne, že stereogramy, které znáte, nejsou z náhodných teček. Snadná pomoc, změňte hodnotu Use image map na yes. Otevře se vám adresář Fractint. Je-li v něm uložen nějaký GIF, zkuste ho použít. Není-li, můžete nalistovat obrázek odjinud. Nemáte-li na disku vůbec žádný GIF, je nutné práci přerušit a nějaký vytvořit nebo nakopírovat. Potom můžete sledovat, jak se obrázek (tapeta) chová. Možná stereogram uvidíte dobře, možná špatně nebo vůbec. Můžete děti nechat nějakou dobu experimentovat, někteří možná zákonitosti objeví. Dojde-li vám trpělivost, můžete jim prozradit, že obrázek na tapetu musí mít poměrně drobný vzorek, potom je úspěch většinou zaručen. Můžete je nechat vystřídat obrázky různé velikosti, určitě objeví další pravidla. Mohou experimentovat s Image width in inches (rychle zjistí, které hodnoty mají smysl).
Vytváříme vlastní obrázky
Ale děti samozřejmě chtějí své stereogramy! Klávesou R se dostanou k obrázkům uloženým na disku. Mohou zkusit použít libovolný a zřejmě zjistí, že tudy cesta nevede. Objekt pro stereogram musí mít specifické vlastnosti, jaké, mohou děti pod naším vedením objevit.
Jako první obrázek doporučuji např. tři jednoduché geometrické tvary, každý v jiné barvě. Lze je vytvořit např. v Malování a uložit s příponou GIF. Pracujete-li ve Win 95, musíte použít ještě nějaký jiný program na konverzi. Načtěte obrázek do Fractintu a vytvořte stereogram. Okamžitě je vidět, že vzdálenost objektu od pozadí určuje jeho barva. Jak ale jednoduše předem poznat, co uvidíme vpředu a co vzadu? Recept je jednoduchý, pracujte pouze s odstíny jedné barvy, např. šedi. Při bílém pozadí bude nejvíce vzdálen objekt černý a naopak.
Stereogram
Bystřejší žáci pochopí, že chceme-li dosáhnout šikmého umístění objektu v prostoru, musíme použít barevný přechod (gradient). Tady už Malování nestačí, je nutné použít nějaký lepší editor, který to umožňuje, je jedno, je-li bitmapový, či vektorový, ale nesmí při konverzi na GIF obrázek zničit, což se bohužel někdy stává. Spolehlivý je Zoner Callisto 3 (problémy můžete mít naopak s jeho vyšší verzí 4). Učíte-li vektorovou grafiku, procvičíte tedy následující dovednosti: užití barevného přechodu a export do jiného formátu v předem dané velikosti (doporučuji 800×600 a barevnou hloubku 256 odstínů šedi). Tyto obrázky mohou vyrábět všichni, bez ohledu na to, chceme-li je použít na stereogram či nikoliv, mohou být samy od sebe docela pěkné.
K tvorbě tapet jsou naopak vhodnější bitmapové editory. Opět můžete učit všechny žáky tvořit zajímavé textury, některé z nich lze využít i jako pozadí na webové stránky, zvláště aplikujete-li na ně ještě efekt protlačení. Při tvorbě stereogramů se lze naučit a procvičit celou řadu grafických dovedností.
Galerie fraktálů a stereogramů: http://mujweb.cz/www/Klaschkova
Libuše Klaschková
0 komentářů:
Okomentovat