Milan Hausner: Vzdělávací portál třetího tisíciletí

středa 27. března 2002 ·

Možná, že se vám titulek zdá hodně nadnesený. Ale portál PBS Online mne už po několika kliknutích přesvědčil, že učitelům (znalým trošku angličtiny) dává skvělé možnosti, jak vnést názornost do hodin biologie, fyziky nebo třeba matematiky či historie. Pohyblivé, interaktivní obrázky zkrátka táhnou..

Možná, že se vám titulek zdá hodně nadnesený. Ale portál PBS Online mne už po několika kliknutích přesvědčil, že učitelům (znalým trošku angličtiny) dává skvělé možnosti, jak vnést názornost do hodin biologie, fyziky nebo třeba matematiky či historie. Pohyblivé, interaktivní obrázky zkrátka táhnou…

Před rokem jsem psal srovnávací článek o webových encyklopediích. Tehdy jsem považoval za vynikající především encyklopedii Funk and Wagnalls, ta však vzápětí zmizela z volného internetu (obsahovala videoklipy a animace vytvořené technologií Flash). Od té doby, přes veškerou snahu, jsem nenarazil na komplexnější portál, kde bych našel materiály pro výuku (především přírodovědných předmětů) v tak názorné a dynamické podobě – až na adrese www.pbs.org.


Televize spolupracuje s internetem

PBS (Public Broadcasting Service) je soukromé, neziskové společenství amerických televizních stanic, které podporuje využívání televize, internetu a dalších komunikačních prostředků pro vzdělávání a osvětu. Významnou součástí projektu je také podpora učitelům. Stanice sdružené v PBS zajišťují, ve spolupráci s renomovanými institucemi, výrobu i distribuci vzdělávacích programů, jejichž webové doplňky jsou volně přístupné na internetu.

Právě „prorůstání“ televize a internetu se dnes ukazuje jako velmi efektivní – vzdělávací televizní pořad doprovází interaktivní webová prezentace, pomocí níž se mohou dětští (ale i dospělí) diváci po shlédnutí „motivačního“ televizního pořadu hlouběji ponořit do tématu. Ovšem velikost portálu je zarážející – 45O v něm sdružených, avšak víceméně samostatných webů s mnoha rozdílnými tématy dnes obsahuje 135 000 stránek!


Názornost především

Za nejpokročilejší a nejúspěšnější je považována sekce Hot science. Materiály vychází ze vzdělávacích televizních programů, které získaly nejedno světové ocenění, a týdně je nalistuje šest milionů návštěvníků.

Největší devízou sekce Hot Science je využití moderních internetových aplikací, takže uživatel dostává nejen strohý text či obrázek, ale většinou i animaci ve formátu Flash nebo třeba videoklip. Takto koncipované stránky přinášejí velké možnosti učit názorně, dynamicky a seznamovat s novými pojmy v souvislostech. Za úspěchem však nestojí jen technologické řešení, ale především didaktická přiměřenost. Musím konstatovat, že až doposud jsem tak přehledné výukové stránky neviděl.

Jen namátkou: Představte si hodinu výuky stavby srdce, kterou zakončíte animovanou ukázkou transplantace. V hodině evoluce si zase prohlédnete lebku cromagnonce i neandrtálce, se kterými si můžete libovolně otáčet a srovnávat je. Sestavte si rodokmen podle genetické vady. Vypočtěte základní parametry pro stavbu různých typů mostu. Projděte se vnitřní strukturou pyramidy. Vyzkoušejte si, jak se vyrábí vakcíny. Určete podle DNA pachatele. Postavte akvadukt jako staří Římané. Poznejte, jak pracuje sonar. Odhadněte, jak jsou předměty daleko. Pokuste se zvednout sochu na Velikonočním ostrově…

Kdyby vám snad Horká věda nebyla dost, ponořte se do rejstříku a najdete přehršel dalších animací, prezentací, úkolů a kvizů. Objevíte i plány vyučovacích hodin a stáhnutelné dokumenty s pracovními listy. Mohl bych pokračovat – to je ale zbytečné, protože popsat portál PBS Online v jednom článku stejně možné není a zájemci se jím musí prokousat sami. Ale stojí to za to.

Pevně věřím, že vzdělávací portál MŠMT, o kterém se tolik mluvilo, a teď už jen šeptá, nás překvapí stejně mile, jako adresa www.pbs.org. Umíte si představit, že….

Milan Hausner

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.