Marek Šalanda: Encyklopedie hudebních nástrojů

úterý 29. května 2001 ·

Vyznat se v hudebních nástrojích může být pro leckterého nemuzikanta problémem a občas i docela nepříjemným tápáním. Abyste se tomu vyhnuli, zkuste si vzít na pomoc multimediální Encyklopedii hudebních nástrojů. Ta může být zejména pro školy přitažlivá i svojí mimořádně nízkou cenou.

Po krátkém úvodu se můžete vydat za křivkami hudebních nástrojů, na rozcestí se přitom rozhodnete, zda chcete vidět nejdříve strunné, dechové, bicí nebo elektrické nástroje. Zabrousit můžete i do výrobních hal firmy Petrof. Ta zde má rozsáhlou prezentaci doplněnou videi o tom, jak se dělá klavír, z čeho se skládá, o historii společnosti ad. Informace o Petrofu jsou zajímavě zpracovány a v lecčems vás i upoutají.

Nejrůznějších nástrojů, se kterými se běžně setkáte, je v encyklopedii kolem šedesáti. Její výběr a přehled nepokrývá vše, co vyluzuje hudbu, i když v ní najdete nástroje jako např. ukulele, sitar, havajskou kytaru, pikolu ad.

Abyste neměli pocit, že sedíte nad „nějakou“ obyčejnou knihou, doplňují text a fotografie s popisem také videa a 3D modely většiny nástrojů, které ale nezasahují do detailů a nelze je zvětšit (nabízené fotografie jsou mnohem kvalitnější). Všude se setkáte se zvukovou ukázkou, abyste nástroj poznali v otevřeném okně, až půjdete v neděli městem na procházku.

Encyklopedie má velmi příjemnou grafiku a je udělána přehledně. S orientací vám pomůže rejstřík a navíc si textovou část můžete vytisknout. Je ale škoda, že rozsah cédéčka neodpovídá opravdové encyklopedii, autoři si prostě dali za cíl oslovit především děti a mládež, která se s hudbou teprve seznamuje.

Pokud hledáte graficky kvalitně zpracovaný základní přehled evropských hudebních nástrojů, pak se tomuto cédéčku nemusíte vyhýbat. Jeho rozsah odpovídá ceně, která je i díky Petrofu hodně nízká. Hledáte-li ale exotické nástroje, pak byste mohli být zklamáni, takový sitar by vám prostě nestačil.


Vydal:
Fenomen, 2001
Minimální konfigurace: Windows 95/98/2000, Pentium, 32MB operační paměť, grafika SVGA 800 × 600/hicolor
Cena: 295 Kč vč. DPH


Vyšlo v časopise Computer.

Marek Šalanda

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.