Ondřej Neumajer: Nový HTML Filter pro MS Office - užitečná pomůcka webmastera

úterý 29. května 2001 ·

Znáte ten pocit. Potřebujete dokument vytvořený v Microsoft Office vystavit na školní internetové stránky a na profesionálního webmastera škola nemá. Nezbývá nežli se stát "internetovým publicistou" sám. S Office 2000 HTML Filter 2.0 to nyní půjde snadněji.

Základní dilema zní: využít možnost „Uložit jako stránku WWW“ a celý dokument nechat automaticky vygenerovat do formátu HTML, nebo použít pouze čistý text a formátování dotvořit ve svém oblíbeném HTML editoru? V prvním případě se ve výsledném souboru bude nacházet neuvěřitelné množství nadbytečných informací, které zvětšují velikost souboru. Druhá možnost nám zabere nemálo drahoceného času a vyžaduje znalost HTML kódu.

Znám několik webmasterů, kteří kvůli nevhodnému exportu dokumentů MSO 2000 raději zůstávají u verze 97, která umožňuje ukládání v HTML ve snesitelnější formě. Microsoft o problému ví, a tak vypustil již druhou verzi HTML filtru pro MSO 2000, která by měla tento problém řešit.

Samotný program se skládá ze tří instalovaných komponent:

  • Add-in for Microsoft Word
  • Command line utility
  • Graphical user interface utility

První zavede přímo do nabídky MS Wordu možnost exportu souboru do tzv. kompaktní formy HTML kódu, která by měla být prostá nadbytečného kódu. Poměr velikosti stránky uložené pomocí klasické MSO 2000 a pomocí HTML filtru bych v průměru odhadl na 2:1. Tato komponenta také umožňuje zkopírovat libovolný označený blok pomocí nové nabídky Copy as HTML do schránky a pak jej přímo ze schránky vložit do rozpracované internetové stránky jako čistý HTML kód. To může být užitečné např. při tvorbě tabulek, které jsou v nativní formě HTML velmi nepřehledné.

Druhá a třetí komponenta umožňuje hromadně filtrovat již hotové HTML dokumenty. Pomocí grafického rozhraní nebo příkazové řádky lze nastavit některé volby pro výslednou „čistotu“ jazyka (viz obrázek). Zde je velikost výsledného souboru závislá na konkrétním nastavení, jehož možnosti jsou poměrně bohaté.

Pokud se tedy staráte o aktuálnost školního webu, nepatříte mezi nadšence opovrhující WYSIWYG editory a chcete ušetřit čas, pak vám mohu Office 2000 HTML Filter 2.0 - stažitelný z adresy http://office.microsoft.com/ProductUpdates/default.aspx - vřele doporučit.

Ondřej Neumajer

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.