Vincent Belej: Elektronický Lexikon české literatury

čtvrtek 1. února 2001 ·

Některé produkty, přestože jsou již delší dobu na trhu, jakoby unikly zasloužené pozornosti a pro jejich kvalitu je stojí za to připomenout. K nim bezesporu patří tento lexikon, který může i na škole vykonat velký kus užitečné práce. Nehýří sice multimedialitou, ale má mnoho jiných výhod, především záruku obsahové správnosti.

S rozvojem jednotlivých vědních oborů množství poznatků a informací neustále roste. Ještě v druhé polovině dvacátého století to mohl laik pozorovat na rostoucím objemu všeobecných encyklopedií. Dlužno dodat, že českému zájemci byl tento pohled naštěstí upřen. Málokterý panelákový byt totiž pojme dvě encyklopedické řady typu Ottova slovníku naučného. Protože je však vznik obsáhlého souhrnu poznání náročný především z hlediska finančního, organizačního, personálního a časového, začaly vznikat speciální jednooborové slovníky. Jedním z nich je Lexikon české literatury.

Nakladatelství Academia vydalo z plánovaných pěti dílů (3 500 hesel) zatím tři (A–G, 1985; H–L, 1993; M–Ř, 1999), jejichž souhrnné elektronické zpracování připravila pražská firma Infinity Media. Cédéčko tak obsahuje 2 700 hesel osobností, děl a institucí spjatých s českou literaturou od prvních historicky zjištěných prací až po autory debutující do roku 1945.

Komplexní ovládání
Základ této elektronické encyklopedie tvoří Všeobecný rejstřík rozdělený do pěti skupin: Spisovatelé, Díla, Časopisy, NakladatelstvíFotografie. Ty je možno dále třídit podle předvolených i vlastních kritérií.

Předmětově jsou tedy obsažena hesla „osobní“ a „věcná“. Do první skupiny spadá autor, překladatel, kritik, historik, teoretik a tiskař. Do té druhé anonymní literární dílo, literární nebo kulturní spolek a organizace, nakladatelství, beletristický, kritický či vědecký časopis, sborník a almanach.

Hlavičku osobního hesla tvoří jméno autora s daty narození i úmrtí a orientační charakteristika autorovy tvorby. Po ní následují čtyři části: Biografie přináší podrobný životopis, Charakteristika postihuje hlavní rysy spisovatelovy tvorby a zařazuje je do širších souvislostí, Bibliografie zahrnuje veškerou autorovu knižní bibliografii i příspěvky v časopisech a sbornících, Literatura seznamuje s hlavními monografiemi i časopiseckými a sborníkovými příspěvky věnovanými dané osobnosti.

Heslo věnované časopisu uvádějí léta vydávání a stručná charakteristika. Následné části Vývoj a Charakteristika netřeba popisovat. Zpracování anonymních děl je obdobně rozčleněno na Charakteristiku, BibliografiiLiteraturu.

U řady osobních i věcných hesel jsou přiřazeny fotografie, takže můžete zhlédnout celkem 1050 spisovatelů, literárních děl a časopisů. U všech hesel je navíc možné dopsat vlastní Poznámku, využít Tisku, anebo Exportu na disk či disketu. Bohužel jsou hypertextově provázaná hesla označena hnědou barvou, která v černém textu znesnadňuje rychlou identifikaci.

Hesla můžete vyhledávat pomocí rejstříku anebo fulltextovým (kombinovaným) pátráním. Samotné ovládání lexikonu usnadňují nejenom standardní tlačítka Zpět, VpředHistorie, ale také klávesové zkratky. Jejich seznam je vypsán v souboru „readme.txt“ uloženém v adresáři, který na pevném disku vznikne při instalaci cédéčka.

K používání lexikonu je zapotřebí minimálně Internet Explorer 4.0, přičemž na cédéčku je k dispozici verze 4.01. Máte-li na svém počítači prohlížeč starší nebo žádný, lze si jej nechat nahrát při úvodní instalaci cédéčka.

Vzhledem k nevyužitému prostoru disku (aplikace zabírá 244 MB) by mohla být jedinou větší výtkou takřka nulová multimedialita. Naštěstí ji vyvažuje velice dobré převedení předlohy do elektronické podoby a příslib vydání CD-ROMu Česká literatura od svých počátků do roku 1945. Ten by měl obsahovat příslušné textové ukázky a obrazové, filmové i zvukové materiály. Práce na něm byl bohužel prozatím pozastavena. Stranou vydavatelova zájmu však nezůstala ani soudobá česká literatura, jíž je věnován CD-ROM Česká literatura od roku 1945 a . Dvojice dosud vydaných cédéček tak může být skutečnou ozdobou multimediální knihovničky každého milovníka české literatury i každé školy.

Specifikace:
Cena: 880 Kč vč. DPH
Minimální konfigurace: PC Pentium 75 MHz, 2x CD-ROM, operační paměť 16 MB, monitor 256 barev, rozlišení 800 x 600, Windows 95/NT 4.0
Doporučená konfigurace: PC Pentium 166 MHz, 4x CD-ROM, operační paměť 32 MB, monitor 32 768 barev, rozlišení 800 x 600, Windows 95/98/2000/NT4.0

Vincent Belej

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.