Poslechněte si: Jaké testování plánuje Česká školní inspekce

pondělí 6. ledna 2014 ·

Stanice Český rozhlas Plus odvysílala ve středu 25. prosince 2013 v pořadu Pro a proti padesátiminutovou debatu o budoucnosti elektronického testování v našich školách. Moderoval Tomáš Pavlíček, debatovali Ondřej Andrys, náměstek ústředního školního inspektora a Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin. Problém komentuje i Jaroslav Štercl, předseda Asociace pedagogů ZŠ a Oldřich Botlík z projektu Matematika z chutí.

V rámci debaty zazněly především tyto názory a informace:

  • Česká školní inspekce připravuje univerzální nástroj, který umožní provádět jak plošné testování, tak výběrová šetření.
  • Existuje shoda, že samo plošné testování nemůže zlepšit kvalitu vzdělávání, mimo jiné proto, že může ověřovat jen malou část toho, co by se měly děti ve škole naučit.
  • Ve dvou pilotních ročnících plošných testů se nepotvrdily obavy, že vzniknou žebříčky srovnávající jednotlivé školy a testy jsou vytvářeny tak, aby podobné srovnání neumožňovaly.
  • Přesto hrozí, že zřizovatelé škol by mohli chtít výsledky podobných šetření ke srovnávání využít, proto je třeba průběžná osvěta, která bude opakovat, že takové pokusy jsou škodlivé a nesmyslné.
  • Je třeba upravit v zákoně, jak se smí zacházet s daty z podobných šetření.
  • Inspekce chce rozšířit testové nástroje tak, aby byla schopná se zabývat i kvalitativním šetřením a postihnout tak celé spektrum toho, čím má škola děti vybavit.
  • Dvouletá debata o negativních momentech testování přispěla k zavedení kroků, které snižují míru rizika.

5 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...
6. ledna 2014 v 14:51  

"Je třeba upravit v zákoně, jak se smí zacházet s daty z podobných šetření."

A co tak uzákonit, že obyčejný kantor si může vytírat pr... levou a teprve ředitel a inspektor pravou rukou? Zkusme se proboha řídit zdravýn selským rozumem!

krtek řekl(a)...
7. ledna 2014 v 9:46  

A co když někdo zveřejní, že to či ono dítě napsalo něco tak či onak? Já bych na zdravý selský rozum nesázel tam, kde je o "hubu"!

Eva Adamová řekl(a)...
7. ledna 2014 v 17:07  

Vážený krtku, tuto věc už zákonem ošetřenu samozřejmě máme, proto také jde v těchto případech o hubu. V článku je řeč spíše o tom, že např. zřizovatel nevhodně využije výsledků testování školy a odvolá ředitele, ne jehož škole výuka vypadá pod psa.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...
7. ledna 2014 v 19:33  

Velmi zajímavé a poučné. Je to celé k ničemu ale hlavně budeme hlídat, aby se mohli peníze dále zbytečně vyhazovat a ještě je budeme dále vydávat na zabezpečení, aby to někdo náhodou na něco nepoužil. Nakonec podobně se hlídala data ze státních maturit. kam se asi posílají data ze školských matrik? A co na plošné testování říká ÚOOÚ kdy že s každým testem odesílá i jméno žáka???? To vše bez jakéhokoliv souhlasu zákonných zástupců dětí,,, Ale jinak dobrý..... co???
To nikdo nevidí ten tunel??

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
7. ledna 2014 v 21:25  

A kolik dat má z testovacího a přijímačkového byznysu Scio?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.