Marek Šalanda: Lískulka, ty + počítač

čtvrtek 3. srpna 2000 ·

Přečtěte si recenzi na první dětský textový editor, který doplňuje řadu večerníčků, cédéček a knížek s pohádkovou postavou Ireny Gálové a Vlasty Baránkové. Toto zdařilé dílko ovšem obsahuje mnohem víc: tajný deník, kinoatomat z večerníčků, písničky a další multimediální hry a hříčky. Popelka potřebovala ke svému štěstí tři oříšky, které cvrnkly přes nos jejímu otci, když jel do města. Také jsem jel do města a přes nos mi cvrnknul oříšek, ve kterém se zabydlela Lískulka. Pokud jste viděli alespoň jedenkrát v televizi její příběh, pak určitě víte, o čem mluvím, když hned v úvodu vychválím její grafiku.

Za hranice fantazie
Malý školák může začít třeba hned v kinoautomatu, kde si z krátkých úryvků Lískulčiných dobrodružství sestaví vlastní příběh. Stane se tak na chvíli střihačem, který ve střižně vyrobí film. A možností, jak větvit příběh, je opravdu hodně. Jsme-li již u fantazie, napišme si pohádku podle některého z obrázků. Celý příběh si pak třeba vytiskněte a přečtěte dítěti večer před spaním. A takový školák už přece může psát sám. Jen směle do toho, Lískulka bude určitě ráda, že na ni někdo takhle myslí.

Zajímavostí na celém cédéčku je dětský textový editor firmy Software 602. Jednotlivé funkce jsou schovány za ikonami. Když na ně klepnete, objeví se klasický vzhled známý z balíku 602Pro. Práce s tímto editorem dětem pomůže při pozdějším používání klasických „dospěláckých“ Wordů apod. Aby mohla fungovat práce s textem, musíte si z cédéčka nainstalovat 602Pro PC SUITE 2000a. Musela však být podmínkou kompletní instalace tohoto balíku? Pokud používáte MS Office nebo jiný kancelářský software, pak při instalaci nezatrhávejte žádné položky a ty zaškrtnuté odznačte. Jinak byste se mohli dočkat nepříjemností.

Tajná kronika
Základem cédéčka je Tajný deník, který k němu dostanete také v papírové podobě (takový se již hodně proslavil). Do elektronického deníku se dítě dostane skutečně tajně – zadáním jména a hesla. Pak si může zapisovat zážitky za celý rok. K tomu slouží diář. Na každé straně si děti zapisují také něco o sobě (koho mám rád, co už umím, jak mi to jde ve škole, kde jsme byli na výletě, co jsem viděl ad.).

Každý den má ještě svoji obdobu v tzv. Modrém dni ve skautském stylu – čištění zubů, slušná mluva, dobrý skutek a radostný zážitek. Vedle diáře je v deníku i prostor pro telefony a důležitosti – těm ale chybí struktura a údaje se píší pouze na prázdný list. Všechno opět doprovází krásná grafika a spousta drobností v podobě zvuků, animací apod. Myslím, že v elektronické podobě se stane deník ještě oblíbenější – navíc ho díky vstupu pomocí jména a hesla může používat libovolný počet dětí.

Ještě něco navíc
Pro odpočinek nabízí Lískulka také Lískotéku, kde najdete 18 písniček. Ty jsou jenom pro přehrávání, aby děti nemusely sedět u počítače a mohly při nich třeba tančit, zpívat nebo si jen hrát s hračkami ze skříně.

Budou-li si ale chtít zahrát s Lískulkou, mohou navštívit některou z her. Najdou zde třikrát hledání rozdílu, tři drobná pexesa, tři skládačky a jednu prémiovou hru. Škoda jen, že když je vyhrají, budou pořád stejné, nezmění se. Hry ještě doplňuje veselá Duhová muzika, kde si děti mohou pomocí jednoduchých tónů sestavit písničku. Doplňků mohlo být i více, dnešní možnosti multimédií nabízejí spoustu dalších didaktických her, které by se na cédéčko určitě ještě vešly. Pokud ale navštívíte web, najdete na něm další doplňky k cédéčku, které by se měly postupně rozšiřovat.

Lískulka je krásná postavička s podmanivými příběhy, které mají přesně určeného diváka. Cédéčko oslovuje svými hlavními částmi malé školáky. Není pouze pasivním zdrojem zábavy, ale jeho hlavní oporou je aktivita. To se také projevuje na kvalitním zpracování těchto částí. Hry a Lískotéka jsou již připraveny opravdu jako doplňky a používat je budou spíše mladší sourozenci, pro školáky jsou až příliš jednoduché.

Hledáte-li pro své děti něco, co by jim nabídlo aktivní zábavu v kvalitním prostředí, a nebude vám vadit o něco vyšší cena, pak až pojedete do města, nechte si Lískulkou cvrnknout přes nos.

Lískulka
Zdroj: AVANT-GARDE
Telefon: (02) 22 72 15 34
Cena: 750 Kč včetně DPH
Doporučená konfigurace: Windows 95/98/NT/2000, Pentium 266 MHz, 64 MB RAM, 24× CD-ROM, rozlišení 800 × 600, 16bitová hloubka barev, zvuková karta.

Marek Šalanda

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.