Marek Šalanda: Výuka němčiny jinak

pondělí 20. března 2000 ·

Na podporu rozvoje individuální jazykové výuky v českém školství uspořádala Euroškola Praha ve spolupráci se sdružením Interinfo počítačovou soutěž. Na podporu rozvoje individuální jazykové výuky v českém školství uspořádala Euroškola Praha ve spolupráci se sdružením Interinfo počítačovou soutěž studentů středních škol České republiky pod názvem “ZAV-němčina 2000” zaměřenou na znalost němčiny. 


Pražské kolo nebylo premiérou, moravské kolo proběhlo počátkem února v prostorách Obchodní akademie v Uherském Hradišti. Při soutěži prokazovali účastníci znalost německých slovíček, sousloví a frekventovaných frází, resp. schopnost jejich rychlého učení se pomocí programované výuky individuálně řízené počítačem. Protože předpokladem efektivnosti takové výuky je solidní klávesnicová gramotnost, byla podmínkou účasti nejen dobrá znalost německého jazyka, ale také schopnost psát na počítači rychlostí alespoň 240 úhozů za minutu. Jen devět z několika desítek škol, které se o soutěž zajímaly, se dokázalo pražského kola zúčastnit.

Účastníkům soutěže speciální program postupně předkládal různé úkoly, většinou bylo třeba německý text z obrazovky přepsat na klávesnici česky, a naopak český text německy. V případě nesprávné odpovědi se zobrazila nápověda a úkol byl v průběhu téhož cvičení zařazen nejméně ještě jednou. Kdo se nezdržoval nápovědou, pomalým nebo nepřesným psaním, postupoval rychleji. Z hlediska obsahu byla vybrána slovíčka z oblasti ekonomiky, běžné slovní obraty z denní konverzace i slovíčka a jejich vazby, s nimiž se setkávají návštěvníci německých stránek na internetu. Soutěž probíhala v počítačové síti Euroškoly Praha, jedna z napojených stanic umožňovala projekci průběžného pořadí soutěžících ve zvláštní učebně, ve které soutěž sledovali vedoucí družstev, aniž by soutěžící byli rušeni. 

Vítězem se stal student III. ročníku Obchodní akademie Valašské Meziříčí, Zdeněk Horák. Soutěž proběhla v nádherné atmosféře, pozorní hostitelé připravili pro vítěze hodnotné ceny a diplomy, k průběhu přispěla i účast držitelky světového rekordu v psaní na počítači a členky výboru Interinfo ČR, Heleny Matouškové. Všichni účastníci si odnesli tři objemné díly učebnice němčiny pro cizince. Ze setkání zástupců Interinfo s dr. Jiřím Červeným (ESO Euroškola - zřizovatel Euroškol), vzešly zajímavé náměty rozšíření spolupráce mezinárodním směrem, ze setkání s vyučujícími němčiny Euroškoly další konkretizace plánů, jak zkušenosti z osvědčené výuky ZAV (koordinované a metodicky podporované z internetové stránky www.zav.cz) přenést i do počítačově vybavených škol s cílem modernizace výuky cizích jazyků v těch rutinách, kde je forma kolektivní výuky málo efektivní, zejména v nácviku slovíček.

Marek Šalanda

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.