Nedaleko brněnského Výstaviště v bílé vilce na Lipové působí dvě samostatné organizace: státní školské zařízení Lipka a nevládní Rezekvítek. Nedaleko brněnského Výstaviště v bílé vilce na Lipové 20 pod jednou střechou působí dvě samostatné organizace: státní školské zařízení Lipka – Dům ekologické výchovy a nevládní Rezekvítek – Sdružení pro ekologicko výchovu a ochranu přírody. Společně se snaží poskytovat zejména školám to, na co samy nestačí a co je navíc v jejich zájmu – ekologickou výchovu. Nenabízí výuku v klasickém slova smyslu, naopak se snaží zapojovat děti do práce v terénu, aby se s tím, o čem pouze slýchají, setkaly v bezprostředním kontaktu.
Od svého vzniku v září 1991 se Lipka aktivně podílí na školní i mimoškolní ekologické výchově a vzdělávání zejména v brněnském regionu. Od roku 1998 byly služby Lipky rozšířeny o pracoviště Rozmarýnek v Jundrově. Dlouhodobým cílem Lipky je přispívat k utváření k vnímavějších a odpovědnějších postojů dětí, mládeže i pedagogických pracovníků k přírodě, ve prospěch přijetí spoluodpovědnosti za trvale udržitelný život na Zemi. Veškerou činnost tak Lipka zaměřuje na zvýšení zájmu dětí i dospělých o tvořivý, méně konzumní a duchovně bohatší způsob života.
Svým návštěvníkům nabízí půldenní ekologické výukové programy pro brněnské základní školy v Lipce a Rozmarýnku (v interiérech, na zahradě i v terénu), terénní i laboratorní ekologická i biologická praktika pro střední školy, přírodovědné, řemeslné, ochranářské, výtvarné a další kroužky, pěstitelské, chovatelské i herní využívání biotopové zahrady, skleníků a Brněnského permakulturního centra Rozmarýnek, ekopedagogický klub „TILIA“, který osmým rokem nabízí učitelům brněnských škol akreditované vzdělávací akce, zejména přednášky, biologická repetitoria a exkurze zaměřené na didaktiku přírodopisu a ekologického praktika, jednosemestrová praktiky ekologické výchovy „Kapka“ jako volitelný předmět pro studenty druhých ročníků Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity, příležitostné didaktické semináře pro posluchače jiných oborů PdF, FF a FSS MU i konzultace k diplomovým či seminárním pracím.
Lipka dále organizuje tradiční akce podporující tvořivé a nekonzumní přístupy ke svátkům, tradicím, lidovým obyčejům (např. Vánoční a Velikonoční Lipka, pálení čarodějnic, akce ke Dni Země).
V červnu 1998 Lipce udělil děkan Doc. RNDr. Ota Říha, Csc. Status fakultního školského zařízení pedagogické fakulty MU v Brně.
Iva Hanzlíková
0 komentářů:
Okomentovat