David Greger: Dokážu to?

středa 29. března 2000 ·

V pražské Betlémské kapli proběhla - za účasti ministra školství Eduarda Zemana a dalších významných osobností - zahajovací konference celostátního pedagogického projektu Dokážu to?. V sobotu 25. března 2000 proběhla v pražské Betlémské kapli za účasti ministra školství Eduarda Zemana a dalších významných osobností zahajovací konference celostátního pedagogického projektu "Dokážu to?". Jediné, co jsem se o projektu předem dověděl, byl jeho název, který ve mně nutně evokoval následující otázky: KDO má něčeho dosáhnout? Kdo se skrývá za nevyjádřeným podmětem v názvu projektu? Komu je projekt určen? Projekt je určen pro všechny dospělé, kteří pracují s dětmi. Zejména tedy pro učitele, ale samozřejmě také pro vedoucí kroužků, vychovatele a školský management. V minulém roce se do projektu zapojilo 200 účastníků, kteří byli u příležitosti této konference slavnostně vyřazováni, nebo chcete-li – promováni. Projekt byl akreditován MŠMT ČR a získal přímou podporu ministra školství. V roce 2000 je do projektu zapojeno již 1500 pedagogů a organizátoři směle plánují rozšíření projektu na 90 % českých škol do roku 2004. Již z odpovědi na první otázku se nám rýsuje obrovský záběr, šíře, tohoto projektu. Ale pojďme se ptát dál, protože jen ten, kdo se ptá, se něco doví: Co mají dokázat? Proč je to ukryto za nic neříkajícím ukazovacím zájmenem? Na konferenci několikrát zazněla výzva: „Dokážu se vzdát pohodlí a změnit přístup k dětem?“ Nebyla to jediná výzva, volající po změně. Zazněly také další výzvy ke změně při výchově dětí, ke transformaci „klasické školy“ ve školu nového typu atd. Touhu měnit také vyjádřil ministr školství Eduard Zeman slovy: „Čtvrtmiliónu pracovníků ve školství nemůže změnit najednou své myšlení, ale můžeme podporovat tyto projekty. Jsem rád, že projekt "Dokážu to?" se ukázal jako jeden z nejnadějnějších.“ Nastíněním některých ideálů změny jsme však stále plně nevystihli význam zájmena „to“, za kterým se skrývá mnoho dalších výzev. Ty jsou obsaženy v jednotlivých kurzech, zaměřených na vzdělávání učitelů. Těžištěm vzdělávání je osobnostní a sociální výchova (garantem kurzu je Doc. PhDr. Soňa Hermochová, CSc. z FF UK), ale jsou zastoupena také témata: sport a volný čas, trvalá obnova školy, rodiče a škola, učení pro Evropu, zdravý životní styl a mnohá další. Nyní je mi jasné, proč tvůrci projektu použili v názvu ukazovací zájmeno. To nám ukazuje na tématickou šíři programu, kterou v tomto článku nelze obsáhnout. Projekt si klade za cíl vytvářet prostor pro změnu a také změny docílit. Jakékoli změně však musí předcházet definice a diagnostika měněného, formulace ideálního stavu a na závěr potom diagnostika (zhodnocení úspěšnosti) změny. Je vize projektu správná? A jaká ta vize přesně je? Jak je definována „klasická škola“, kterou chtějí měnit? A jaký je ideál školy nového typu? A ještě mnoho dalších otázek o projektu „Dokážu to?“ zůstává nezodpovězených. Odpovědi na některé z nich můžete najít na oficiální stránce projektu http://www.doto.cz a na jiné se pokusíme společně hledat odpověď dále na České škole. Za projektem „Dokážu to?“ je stále otazník. Ale po roce existence projektu už můžeme udělat dílčí tečku. Projekt „Dokážu to?“ je stále tady a mohutně se rozvíjí.

David Greger

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.