redakce: Jak vybudovat systém dalšího vzdělávání u nás?

úterý 14. prosince 1999 ·

Mají mít lidé možnost doplnit si vzdělávání v pozdějším věku? Proč je "další vzdělávání" důležité v systémech rozvinutých ekonomik? A jak vybudovat systém dalšího vzdělávání u nás?

Další otázky veřejné diskuse o budoucnosti českého vzdělávání "Výzva pro deset milionů" otevírá nově zpracovaná podkladová studie s názvem "Další vzdělávání". Materiál, týkající se koncepce celoživotního učení, zpracovat tentokrát Národní vzdělávací fond. Česká republika v oblasti dalšího vzdělávání zatím zaostává. Studie si proto všímá mj. důležitosti dalšího vzdělávání jak pro konkurenceschopnost ekonomiky, tak pro zaměstnatelnost a kariérní růst jednotlivce, a možným pobídek pro větší rozvoj dalšího vzdělávání.

Co studie navrhuje? Mimo jiné zvýšení zodpovědnosti škol za zaměstnatelnost absolventů zavedením pravidelných analýz uplatňování absolventů a vyvozování závěrů, rozšíření pobídek pro účastníly dalšího vzdělávání, a to pro zaměstnané ve formě pracovních nebo daňových úlev nebo rozdílem ve výši podpory pobírané osobami zařazenými a nezařazenými do rekvalifikačního vzdělávání, či zvýšení vzdělávací kapacity úpravou podmínek, které by zvýšily příjmy škol (středních, vyšších i vysokých) za vzdělávání v dalších způsobech vzdělávání oproti dennímu studiu a vytvoření snadno dostupné databáze o nabídce dalšího vzdělávání.   

Více informací o navrhovaným změnách, odborné komentáře a možnost vyhrát zájezd na Mallorku v anketě naleznete na stránkách Výzvy pro deset milionů .

redakce

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.