redakce: Soukromé školy k zákonu o poskytování dotací

pátek 8. října 1999 ·

Soukromé školy z důvěrou očekávaly nový návrh věcného záměru zákona o vzdělávání předložený MŠMT ČR. S velkým zaujetím sledujeme projednávání poslaneckého návrhu p.Mareše a Bartoše zákona, o poskytování dotací soukromým školám, předškolním a školským zařízením ( tisk č. 149 ). Tento návrh si dal za cíl odstranit nedostatky Vládního nařízení č. 321 / 1998 Sb. ze dne 16.12.1998 z pohledu odstranění rozporů s vyššími právními normami:

- s § 12 odst. 4, písm. f zákona č. 139 / 1995 Sb., o státní správě a samosprávě ve školství, podle kterého se stanovují na úrovni ministerstva jednotné normativy z úhrnných neinvestičních a mzdových prostředků pro všechny školy bez rozdílu zřizovatele. Vláda ve svém nařízení tuto srovnatelnost odstranila a tím provedla diskriminační opatření na žáky soukromých škol.

- s Listinou základních práv a svobod čl. 33 - " Občané mají právo na bezplatné vzdělání v základních a středních školách…" tím, že MŠMT ČR jako majoritní zřizovatel přerozděluje zdroje - finanční prostředky vyčleněné státem na vzdělání občanů v neprospěch žáků na soukromých školách. Rodiče - občané musí tak přispívat mimo svých daní, ještě jednou na standardní vzdělání svých dětí.

Soukromé školy z důvěrou očekávaly nový návrh věcného záměru zákona o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a mimoškolním vzdělávání předložený MŠMT ČR v červnu 1999 vládě. Tento návrh má zásadní rozpory v odlišném pojetí principů reformy veřejné zprávy. V oblasti financování a právního postavení škol jsou ze strany ekonomických ministerstev připomínky zásadního charakteru. Přes veškerou snahu do dnešního dne nedošlo k jednoznačné dohodě, jaká bude hospodářsko-právní forma školské organizace. Stejně nelze tak stanovit způsob, jakým budou tyto organizace hospodařit. Návrh ani náznakem neřeší transformaci současného stavu soukromých a církevních škol na novou právní formu. Vlastní systém a převod zdrojů financování ze státního a podílu veřejných rozpočtů je utajen. Domníváme se, že nelze čekat další roky na projednání a současná situace se musí řešit nyní.

Častou otázkou poslanců byla otázka kontroly přidělené dotace soukromé škole a možnost její zneužití ve prospěch zřizovatele školy. Slova o nejvelkolepějších tunelech se nekonají. Soukromé školy v letošním roce se zavázaly dle vládního nařízení smlouvou, že doloží auditorskou zprávou použití celého vytvořeného zisku pro financování výdajů souvisejících s provozem dané školy nebo zařízení a v případě zjištění nedostatků dotaci vrátí zpět do státního rozpočtu.

Další otázkou je, proč chceme stejné peníze jako státní školy. Nechceme. Naším požadavkem je pouze srovnatelný normativ neinvestičních výdajů spojených s provozem školy a mezd na žáka. Tím je splněna podmínka obou právních norem, které současné vládní nařízení porušuje. Metodika financování státního regionálního školství vychází z principů normativní metody financování na žáka a kombinace nákladového způsobu financování školy. Státní školy dostávají od MŠMT ČR ještě další finanční zdroje na řešení vlastního specifického provozu školy, prostředky na financování 300 000 volných míst žáků (slova pana ministra při I. čtení) a také investiční- kapitálové výdaje, které představují 1,3 mld.Kč za rok. Tento problém zabezpečení reprodukce a modernizace pedagogického procesu řeší soukromé školy ze školného a užitím hospodářského výsledku.

Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska, které je jediným zástupcem soukromých škol ČR požaduje zapracovat do návrhu zákona o financování soukromých škol v České republice tyto principy:

1. Předmětem státního příspěvku je žák, který se připravuje ve vzdělávacích programech schválených MŠMT ČR za předem jasně definovaných podmínek, které nebudou diskriminační ani vůči žádnému žákovi, nebo skupině žáků, ani vůči žádnému zřizovateli.
2. Státní příspěvek na neinvestiční výdaje spojené s výukou a mzdy je ve svém normativu shodný pro žáka na kterékoli škole bez rozdílu zřizovatele.

Dr.Vladimír Zelinka
předseda Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska

redakce

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.