Jiří Rohan: Státní maturity - ano nebo ne?

pondělí 26. července 1999 ·

Dnes je sonda Maturant prezentována prakticky již pouze jako určité ověření, jak a zda je možné jednotnou celostátní maturitu po technické stránce zvládnout. Střední školy již znají přesný termín sondy Maturant, která svého času bývala prezentována jako podklad pro rozhodnutí, zda by se neměla zavést státní maturita.

Je nepochybně mojí vlastní chybou, že jsem nezaznamenal přesně okamžik zlomu, v němž se smysl sondy tak podstatně změnil. Možná, že onen historicky přelomový okamžik, v němž se rozhodlo, že státní maturita skutečně zavedena bude, unikl i mnohým učitelům a ředitelům škol.

Již několik let trvající diskuse okolo maturitních zkoušek, diskuse upozorňující na jejich vzájemnou nesrovnatelnost i na to, že na řadě škol se maturuje i z takových předmětů, které vyvolávají spíše pobavený úsměv než aby navozovaly seriózní vážnost ze zkoušky dospělosti, patří k běžnému koloritu našeho školství. Skutečnost, že existuje určitá snaha dnešní nepříliš důvěryhodný stav změnit, je jistě opodstatněná a chvályhodná. Dokumentovaly to ostatně i odpovědi učitelů, kteří se ve velké většině vyjadřovali ke změnám maturit kladně. Nejsem ovšem přesvědčen o tom, že by svým kladným postojem k potřebným změnám maturit vyjadřovali současně stejně kladný postoj ke státní maturitě, jak to mnohdy bývá interpretováno.


Jiří Rohan

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.