redakce: Občanského sdružení Středoevropský čas

středa 30. června 1999 ·

Vznik sdružení a jeho cíle.  Občanské sdružení Středoevropský čas, založené 5.6.1998 na základě dohody o spolupráci mezi Pedagogickou fakultou MU a Správou uprchlických zařízení MV ČR, je neziskovým nevládním sdružením občanů a právnických osob. Středoevropský čas se zaměřuje na projekty výtvarné výuky a sociální pedagogiky pro národnostní menšiny, přistěhovalce, zdravotně postižené a sociálně nepřizpůsobivé.

Členy sdružení jsou absolventi a studenti katedry výtvarné výchovy PdF MU, kteří projekty realizují za finanční podpory SUZ MV ČR a United Nations Commisioner for Refugees (Vysoký komisař OSN pro uprchlíky, UNHOCR). Fakulta chce tímto způsobem vyškolit budoucí učitele dětí z řad přistěhovalců a národnostních a jiných menšin.

Hlavním cílem sdružení je profesionální vedení již existujícího výtvarného atelieru pro děti v Uprchlickém táboře v Zastávce u Brna a založení podobných ateliérů i v ostatních táborech v ČR, v další fázi pak rozšíření nabídky kroužků z výtvarných i na další činnosti. Ateliéry mají jednak nabídnout naplnění volného času především dětským obyvatelům uprchlických táborů, a jednak seznámit veřejnost s životní situací běženců a příslušníků menšin, a tím podpořit antixenofobní programy v naší zemi.

Výtvarný ateliér v Uprchlickém táboře v Zastávce u Brna

Ateliér funguje od začátku roku 1998 a byl vybaven keramickou pecí, hlubotiským lisem a dalšími pomůckami za finančního přispění SUZ MV ČR a UNHCR. Výuku v kroužcích různých věkových skupin zajišťují studenti a absolventi katedry výtvarné výchovy PdF MU, kteří mohou tímto způsobem získat pedagogickou praxi. Vzhledem k vysoké psychické zátěži, kterou na děti běženců klade migrace a pobyt v cizí zemi, působí výtvarné aktivity terapeuticky a společně s výukou češtiny jsou jednou z mála možností naplnění jejich denního programu.

Výsledky dosavadní činnosti ateliéru byla výstava na PdF MU, pořádaná v rámci akce Forum Bohemicum, dále společná výstava s pracemi žáků Základní školy v Zastávce u Brna, která se uskutečnila přímo v uprchlickém táboře, a v neposlední řadě výstava dětských prací ve Studentském centru v Brně, jejíž vernisáž proběhla v polovině října. V polovině listopadu proběhla výstava v CED DHNP, instalovaná ve foyeru a katakombách divadla Husa na provázku, nazvaná Na kometě. Její součástí bylo loutkové představení pro děti z uprchlických táborů, které zinscenovali členové Studia Dům na Sklepní scéně divadla

Současně byl vydán katalog informující o činnosti ateliéru a zviditelňující problematiku uprchlictví. Ten má zároveň sloužit jako podklad při jednání s dalšími sponzory.

Spolupořádající organizace

Na financování se podílejí SUZ MV ČR a UNHCR, výstavní prostory bezplatně poskytlo CED DHNP, vernisáž a doprovodné akce finančně zajišťuje ÚMČ Brno - střed, výtvarný ateliér provozuje KVV PdF MU. Materiál a finanční zabezpečení přípravného kurzu pro členy ateliéru poskytla a.s. Českomoravský cement a firma Teluria, přispěl i rektorát MU.

Připravované akce

Na začátek roku chystá sdružení Středoevropský čas výstavu výtvarných prací v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR a vydání katalogu k této výstavě. Na leden 1999 je plánováno zahájení činnosti ateliérů v uprchlických táborech v Bělé pod Bezdězem, Červeném Újezdě a ve Vyšných Lhotách. V září 1999 by se měla uskutečnit výstava v prostorách Centra volného času v Brně Lužánkách.


Kontakty:

Mgr. Petr Kamenický, katedra výtvarné výchovy Pedagogické fakulty MU

Poříčí 7, 603 00 Brno

Telefon: 05/43 129 246 (kabinet)

05/43 129 241 (sekretariát)

e-mail: kamenicky@ped.muni.czredakce

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.