Lukáš Bůžek: O Berlínských zdech v českém školství… aneb proč je třeba zrušit víceletá gymnázia, část 2

neděle 19. ledna 2020 · 3 komentářů

„Děti na základních školách jsou doslova bombardovány neustále se opakujícími přijímacími zkouškami. Česká republika má jeden z nejnižších věků první selekce (druhý nejnižší ze zemí OECD), daleko pod průměrem OECD (u nás 11 let, OECD 14 let) a jinde nevídaný počet tří státem podporovaných přijímacích řízení, kterým je žák během studia na základní škole vystaven. Přidejme k tomu fakt, že na mnohých základních školách se dělají přijímací řízení již do prvních tříd a dále do stále rozšířenějších selektivních tříd na druhém stupni. Když dospěje do deváté třídy, může se žák připravovat již ke svému pátému přijímacímu řízení! Vezmeme-li v úvahu, že přípravou na každou z těchto zkoušek žáci stráví řadu měsíců, může celková doba dosáhnout i několika let. Co to znamená pro akademický výkon?,“ píše Lukáš Bůžek ve svém blogu.

Ivan Hoffman: Už mu to začlo

· 20 komentářů

„Z očekávaných událostí, které přinesou nejbližší dny, jsem nejvíce napjat ohledně odpovědi mateřské školky na stížnost, kterou dcera podala na učitelku mého vnuka Jonáše. Ideální by bylo, kdyby tu paní na hodinu propustili, ale nežijeme v ideálním světě. Jonáš ještě v životě potká dlouhou řadu lidí, kteří na něj budou zlí. Jak zpívá kamarád Vláďa Mišík „už mu to začlo“,“ píše Ivan Hoffman v Deníku.

Školní předmět Technika je zatím v rukou nadšenců. Bude to stačit?

· 1 komentářů

„Jakákoli tvořivá činnost je záslužná, protože rozvíjí osobnost dítěte, má vliv na rozvoj psychomotoriky, představivosti, slovní zásoby,“ míní ředitel přerovské ZŠ Miroslav Fryštacký. Jak to vypadá v praxi, popsal Deníku na příkladu předvánoční výuky: „Děti si na jednoduchých strojích vyřezaly z překližky ozdoby, vypalovačkou je dozdobily, pomocí aplikace v mobilním telefonu je naprogramovaly a vytiskly na 3D tiskárně. Samy pochopily, jak důležité jsou i při využití moderních technologií řemeslné dovednosti.“ Miroslav Fryštacký je přesvědčen, že s plošným zavedením tohoto předmětu by neměl být problém. Tématu se věnuje Deník.

V Praze 7 hoří spor o ředitelku školy. Radnice vypsala konkurz, rodiče a učitelé ale hlasitě protestují

· 0 komentářů

Učitelé na výběrové řízení reagovali otevřeným dopisem ministru školství Robertu Plagovi s prosbou o zrušení konkurzu a rodiče zase veřejnou peticí na podporu ředitelky. Online petice ke čtvrtečnímu večeru po dvou dnech čítá 98 podpisů. Rodiče se obávají o osud školy a zdůrazňují, že se současnou koncepcí školy, jejím směřováním i kvalitou výuky jsou spokojeni... Závažná pochybení ve vedení školy nenašla ani kontrola z České školní inspekce v květnu 2019. Reportáž přinášejí Lidovky.cz. 

Jaroslav Mašek: Třídní učitel 2.0 – díl 5.: technologická výbava pro třídní výlet

· 2 komentářů

Dříve či později každý třídní učitel vyrazí se svojí třídou na výlet. Jak se na něj připravit, teď mám na mysli po stránce technologické, tj. jaké nástroje využít během přípravy, jaké aplikace vzít s sebou a jak skrze ně se svými žáky co nejlépe komunikovat, to všechno jsou otázky, o které tu běží. 

Město, kde se rodiče bojí dát děti do školy. Rotava, zahlcená sociálně slabými, ukazuje, kam může dojít byznys s chudobou

sobota 18. ledna 2020 · 6 komentářů

„Bohužel poslední dobou se situace výrazně zhoršila. Hlavně minulý školní rok, kdy jeden z rodičů tenkrát budoucích prvňáků dosáhl toho, že nám do třídy nastoupily opravdu jen romské děti. Přes sociální sítě přesvědčil ostatní rodiče, aby své děti nedávali do naší školy,“ popisuje v reportáži MF DNES ředitelka rotavské základní školy školy Dana Fialová.

Učitelé dostanou výrazně přidáno. Učitelé mateřských, základních a středních škol nyní podepisují nové platové výměry

· 2 komentářů

„Je tam vidět navýšení o dva až tři tisíce na každého. U nepedagogických pracovníků to dělalo taky dva až tři tisíce,“ potvrdila Právu ředitelka ZŠ a MŠ Stará Ves nad Ondřejnicí na Ostravsku Yvetta Kunzová. Přizvukoval jí i Karel Žemlička ze Základní školy PardubiceSpořilov. „Řádově jde o tisícovky navíc,“ řekl Právu.

Tomáš Feřtek: Používat matematiku je důležité. Otázkou je, zda k tomu povede povinná maturita

· 71 komentářů

„Poslaneckou sněmovnu čeká další čtení zákona o případném zrušení povinné maturity z matematiky. Jak dopadne závěrečné hlasování, není vůbec jisté, v tuto chvíli to vypadá, že lehkou převahu budou mít zastánci tří povinných maturitních zkoušek (čeština, matematika, cizí jazyk). Pročetl jsem stenozáznam parlamentní debaty a vybral hlavní argumenty pro povinnou maturitu z matematiky, které zákonodárci předkládali. Argumenty proti pocházejí z dlouhodobé debaty na toto téma, ale některé z nich padly i ve sněmovně,“ píše Tomáš Feřtek v Respektu.

Školy nabraly další tisíce asistentů

· 0 komentářů

Od září asistentů proti minulému školnímu roku přibylo ve školách dalších 3231. Dohromady už jich působí v regionálním školství 24 270. Ještě ve školním roce 2016/17, kdy se zabíhala nová pravidla o inkluzi, jich bylo ve všech mateřských, základních a středních školách 13 299. A v tom předchozím jen 10 382. Reportáž přináší deník Právo.

Chodí na základku a už mají světové úspěchy. To jsou nejtalentovanější malí Češi 2019

· 0 komentářů

Jiří Bouška z Kameniček nedaleko Hlinska je velmi úspěšný šachista a aktuální mistr světa ve zrychleném šachu. Ještě ani neuměl číst a už sám trávil mnoho času nad odbornými knihami, kde studoval tahy. I nyní veškerý čas věnuje samostudiu hry z knih i počítačovým šachovým programům. Každý víkend tráví na turnajích a vozí cenné medaile, třeba zlatou z MS v rapid šachu z Minsku v srpnu 2019. Deník Aktuálně přináší reportáž o vítězích soutěže Zlatý oříšek.

Do konce ledna lze navrhovat kandidáty na medaili MŠMT

· 0 komentářů

Do konce ledna lze zasílat návrhy na nejlepší učitelky, učitele a další pracovníky ve školství, kteří by měli být oceněni Medailí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Medaile je nejvyšší ocenění za práci ve školství, kandidáty může navrhovat široká veřejnost. Medaile se uděluje za významnou pedagogickou, výchovnou, vědeckou nebo uměleckou práci, dlouhodobé vynikající působení ve školství nebo mimořádné zásluhy ve výchově a pedagogice. Kromě jednotlivců ji může získat i pracovní kolektiv nebo instituce.

Do školy až v devět, apelují odborníci. Podle psychologů je brzký začátek výuky přežitek.

pátek 17. ledna 2020 · 10 komentářů

Poruchy spánku, deprese, obezita. S těmito neduhy se potýká stále více českých dětí. Jedním z viníků je podle psychologů začátek školního vyučování moc brzy ráno. Osmá, někde i dřívější hodina je zastaralá, rytmus dnešní společnosti se posunul, tvrdí zastánci změny z řad školských expertů i lékařů. Do školy by se podle nich nemělo chodit dříve než v půl deváté. Naopak druhá strana, zejména ředitelé škol, se řídí příslovím, že ranní ptáče dál doskáče – a stihne odpolední mimoškolní aktivity. Tématu se věnují Lidové noviny.

Učitelka opakovaně bila žáka. Zatím učí dál.

· 18 komentářů

Pohlavky i bití do zad musel podle zjištění České školní inspekce snášet žák páté třídy základní školy na Slovanském náměstí v Brně. Za údajnou nekázeň ho takto trestala učitelka. Matka proto chtěla syna při vyučování hlídat, ale brzy ji vykázali. Podle inspekce vedení školy v případu dostatečně nezasáhlo. Jak přesně se školák provinil, dosud nikdo nesdělil. Podle zjištění iDNES ale byla od loňského listopadu situace ve třídě základní školy na Slovanském náměstí v Králově Poli neúnosná. 

Advokáti učí děti komiksem o sexuálním násilí i exekucích. ‚Je to nad jejich odbornost,‘ říká preventistka

· 1 komentářů

Česká advokátní komora vydala jako součást výukového programu Advokáti do škol několik komiksů, které mají pomáhat dětem zorientovat se v právním prostředí. Dotýkají se problematiky dětských dluhů nebo sexuálního násilí takovou formou, která u některých odborníků z oblasti vzdělávání vyvolává kritiku. „Nemám problém v tom, když advokáti budou vysvětlovat, co je zákon a právo, ale další věci jsou nad jejich odbornost,“ říká pro server iROZHLAS například preventistka z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Helena Fialová.

Proti zavření oborů lidé podepisují petici

· 0 komentářů

Další oborovou úpravu u svých středních škol chystá Karlovarský kraj. Od nového školního roku neotevře veřejnosprávní činnost v ostrovské průmyslovce a sokolovské integrované škole. „Obor utlumujeme proto, že dlouhodobé výsledky a výstupy z těchto dvou škol, kde se obor studuje, nejsou nejlepší. Nehledě na to, že to samé učíme na dalších školách. Těchto oborů máme hodně a zase nám chybějí studenti v oborech, které mají v kraji uplatnění a jejich absolventi můžou najít docela dobrou práci. Proto jsme se museli na oborovou skladbu zase podívat,“ zdůvodnil krajský radní pro školství Jaroslav Bradáč. Informuje MF DNES.

Dokument V síti chce upozornit na zneužívání dětí na internetu

· 0 komentářů

Po třech letech práce dokončili režiséři Barbora Chalupová a Vít Klusák dokument V síti, který se zabývá zneužíváním dětí na internetu. Film pomocí experimentu ukazuje, s čím se v on-line prostoru potýkají děti ve věku 11 až 13 let. Tři herečky během deseti dnů, kdy trvala hlavní fáze natáčení, kontaktovalo 2458 mužů. Drtivá většina z nich požadovala sex přes webkameru. Premiéra filmu bude 27. února. Informuje ČTK.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.