Richard Brabec: Kdybych byl student, asi bych taky demonstroval. Jsem ale ministr

úterý 24. září 2019 · 0 komentářů

„Mladí chtějí revoluční akci a část z nich vůbec nezajímá to B. Dnes je svatý ten, kdo chce zítra zavřít hnědouhelné elektrárny, ale už neříká, jak řešit blackouty, které by přišly. Ale kdyby mi bylo dvacet, asi bych byl na demonstracích s nimi…,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec v rozhovoru pro deník Aktuálně.

Víceletá gymnázia přispívají k nerovnosti ve společnosti. Jejich rušení je znovu na stole

· 4 komentářů

Jedním z problémů, který nerovnost posiluje, jsou víceletá gymnázia. Ministerstvo školství nyní připravuje novou vzdělávací strategii do roku 2030. Její hlavní cíle formuluje v tomto týdnu expertní tým. A jedním z uvažovaných kroků je i do budoucna víceletá gymnázia zrušit. Tohle téma ale řeší české školství už 20 let a zatím se MŠMT pouze rozhodlo, že nebude počty gymnázií nadále rozšiřovat. Informuje Seznam Zprávy.

Michal Komárek: Omluva za technický problém

· 0 komentářů

Omlouvám se za technický problém: V rubrice „Diskuse“ se neobjevují nové komentáře. Kolegové z IT Albatros Media o problému vědí a chybu odstraní. Diskuse pod články normálně běží a lze ji také sledovat v rubrice „Komentáře“ v horní liště. Děkuji za pochopení.

Vedoucí školní jídelny: Na vyučení se neptáme, bereme každého, kdo má chuť pracovat a je ochotný se něco naučit

· 0 komentářů

„Kvalita obědů sice stoupá, ale podle chemické analýzy z několika desítek zařízení, kterou si Státní zdravotní ústav nechal vypracovat, tu prostor pro zlepšení je,“ říká Alexandra Košťálová ze Státního zdravotnického ústavu. „Problémem je například nízký obsah energie a zejména rostlinných tuků. Ty jsou ale pro zdravý vývoj dětí nezbytné. Dál jsme zjistili, že jsou obrovské rozdíly ve velikosti porcí. Některé jídelny měly těžší nápoj než hlavní chod, což skutečně nelze akceptovat. A zatímco obsah sacharidů vyšel většinou v normě, prakticky všechny zkoumané obědy byly přesolené.“ Reportáž o školním stravování přinášejí Lidové noviny.

Školská tripartita bude jednat o rozdělení peněz na růst platů

· 0 komentářů

O způsobu navýšení platů ve školství budou dnes jednat školští odboráři a zástupci zaměstnavatelů s ministrem školství Robertem Plagou (ANO). Návrh rozpočtu na příští rok počítá pro učitele s růstem platů o deset procent, zatím ale chybí dohoda o rozdělení peněz mezi tarify a nadtarify. Zatímco ministr chce nechat část na růst odměn a příplatků, odboráři požadují všechny peníze do pevného základu platu. Pokud se nedomluví, chystají odbory po jednání briefing k případným protestním akcím. Informuje ČTK.

Evropský den jazyků 2019: Speakdating v Lucerně

· 0 komentářů

Evropský den jazyků je den podpory jazykového vzdělávání v Evropě. Z iniciativy Rady Evropy se od roku 2001, což byl Evropský rok jazyků, slaví každoročně 26. září. Každý, koho cizí jazyky baví , si tak může v tento den od 16 do 20 hodin sednout na pět minut k učiteli cizího jazyka a popovídat si s ním nebo se naučit pár frází, a to v rámci tradičního Speakdatingu, který se koná v pražské Galerii Lucerna. Vstup je zdarma.

On-line seminář 26.9.: I když nejsem jazykář, mohu učit metodou CLIL

· 1 komentářů

Tento webinář si proto klade za cíl sdílet různé přístupy, jak může učitel integrovat cizí jazyk do svého předmětu, když není v cizím jazyce aprobovaný či si zkrátka v cizojazyčných dovednostech příliš nevěří. Záměrem tohoto webináře je váhající učitele motivovat CLIL vyzkoušet, neboť i nedostatečná znalost jazyka u učitele může mít v konečném důsledku pozitivní důsledky. I těmi se bude webinář zabývat.

EDUin: Inspirace, inovace, osvěta. Startuje další ročník ceny pro inovativní vzdělávací projekty EDUína

· 0 komentářů

Zviditelnit zajímavé inovativní projekty ve vzdělávání a inspirovat ostatní – to je hlavním cílem již 7. ročníku ceny EDUína za inovace ve vzdělávání. Nominovat nebo přihlásit projekt do EDUíny 2019 je možné do 20. října 2019.

Zpráva EU: ČR patří k zemím s nejnižší dostupností jeslí a školek

· 0 komentářů

Česko patří v EU ke státům s nejnižší dostupností péče o malé děti. V nabídce jeslí, školek či dalších zařízení pro chlapce a děvčata do tří let je ČR v osmadvacítce druhá nejhorší. V zajištění míst pro děti od tří let do nástupu do školy je pak desátá od konce. Vyplývá to z poslední evropské zprávy o rozvoji zařízení péče o děti. Podle dokumentu je dostupnost hlídání a dalších služeb zásadní pro to, aby rodiče malých dětí mohli pracovat. Podle návrhu ministerstva práce by se na jesle měly proměnit nynější dětské skupiny a stát by jim na provoz měl přispívat. Informuje ČTK.

Daniela Pavlová, Alice Kourkzi: Hra ve výuce žáků s odlišným mateřským jazykem

· 0 komentářů

Hraní her je ve výuce cizích jazyků efektivním prvkem především vzhledem k jejich komunikačnímu charakteru, který je nezbytnou součástí učení se cizímu jazyku. Hry posilují zájem o jazyk, zvyšují motivaci, zároveň pomáhají navodit příznivou atmosféru mezi žáky a učitelem a mezi žáky navzájem. 

Oldřich Botlík: Bez informací důvěra nebude

pondělí 23. září 2019 · 4 komentářů

Když ministr Plaga v poslední době mluví o tom, čeho chce v českém školství dosáhnout, obvykle zmíní také důvěru mezi aktéry: žáky, rodiči, učiteli, vedením škol, zřizovateli, úřadem, který řídí, … Protože tomuto záměru fandím, vzkazuji mu veřejně, že někteří pracovníci Cermatu a ministerstva jeho úsilí vytrvale torpédují. A není rozhodující, zda jde o úmysl, nebo o projev neumětelství – měl by s tím něco rychle udělat. Uvedu tři příklady z poslední doby.

Navýšit tarify učitelů částečně a zbytek dát na odměny? Koalice se pře

· 3 komentářů

Plat každého učitele by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vzrůst o 7,5 procenta. Další 2,5 procenta mají dostat ředitelé na odměny pro pedagogy. O navýšení kolem sedmi procent chce jednat s tripartitou také ministr školství Robert Plaga (ANO). Odbory a koaliční sociální demokraté ale chtějí zvýšit tarify všech pedagogů rovnou o 10 procent. Informuje Česká televize.


MŠMT reaguje na tvrzení odborů o zvyšování platů: 10 není 5.

· 3 komentářů

Ministerstvo školství důrazně odmítá zavádějící interpretaci odborů, že se platy učitelů navýší pouze o 5 procent. Ministr školství Robert Plaga při jednáních s ministryní financí Alenou Schillerovou prosadil navýšení o 10 procent a o obdobnou částku půjde také v příštím roce.


Obavy malých škol narůstají: Chybí děti, učitelé a peníze. Na klidu jim nepřidá ani blížící se regionální reforma školství

· 3 komentářů

Nejistou budoucnost má malotřídka v Hošťce na Tachovsku. V září do ní nastoupilo pouze pět dětí. Pokud se základní škole nepodaří na příští rok sehnat více žáků, hrozí jí zánik. S novým financováním, které od ledna 2020 odstartuje, by navíc obec jako zřizovatel musela doplácet zhruba půl milionu korun. Reportáž o situaci malotřídek přináší MF DNES.


Kulatý stůl SKAV a EDUin: Jak si udržíme učitele a získáme nové?

· 2 komentářů

Diskuse se zaměří na následující témata: Co dělá stát pro to, abychom měli dostatek kvalitních učitelů? Jak tomu pomáhá současná novela zákona o pedagogických pracovnících? Jak s tím souvisí platy učitelů? Jak na to má reagovat Strategie 2030+? Kdo nese odpovědnost za nedostatek kapacit? Co způsobují regionální rozdíly?

On-line seminář: Komunikace rodina–škola; specifika komunikace s rodiči žáků s SVP

· 0 komentářů

V rámci webináře představí zkušené lektorky specifika komunikace na půdě školy s ohledem na vzdělávací stupeň (MŠ, ZŠ, SŠ, VOŠ) a poukáží na specifika komunikace s rodiči žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Zaměří se na komunikaci mezi rodinou a školou i na dopady této komunikace na její aktéry. Nebudou chybět příklady z praxe.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.