Vláda schválila nouzový stav. Omezí školy i zábavu, učitelům dá respirátory

středa 30. září 2020 · 2 komentářů

Ministři na mimořádném jednání schválili vyhlášení nouzového stavu od pondělí 5. října na 30 dnů. Po jednání vlády to uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula. „Epidemiologická situace se nevyvíjí dobře,“ řekl ministr. Chce „přitvrdit“ při krocení epidemie koronaviru a omezit na čtrnáct dnů střední školy i vnitřní a vnější aktivity, při nichž se shromažďuje více lidí. Informuje iDNES.

Michal Komárek: Až tato krize odezní, pojďme hledat smysl učení

· 6 komentářů

"Je to v mnoha ohledech silná výpověď, lehce připomínající antické drama. Učitelé i žáci v rouškách sotva mluví a doslova lapají po dechu. A za zády jim stojí sbor nadšených expertů, kteří učitele chválí, že konečně prozřeli a snaží se děti nezahlcovat zbytečnostmi. A kdesi v dáli se rýsuje postava ministra školství, který po půl roce opět předal řízení škol hygienikům a nenabídl ředitelům žádné jasné informace a instrukce. Bůh bez stroje," komentuje Michal Komárek pro Český rozhlas Plus.

Střední školy by mohly být zavřené déle než chystaných 14 dní, připustil Plaga

· 0 komentářů

Ministr školství ve vysílání ČT24 připustil, že chystaná uzávěra může trvat i déle než dva týdny. „Co se týká školství, cílový stav, pokud se podaří srazit číslo pod jedna, je vrátit žáky zpátky do škol, myšleno středních škol a škol vysokých,“ prohlásil. Současně ale připustil, že pokud by nedošlo ke snížení reprodukčního čísla, bude se výuka za dva týdny obnovovat jen omezeně. 

Počet nakažených učitelů a žáků se od 11. září třikrát zvýšil

· 0 komentářů

Počet žáků a učitelů, u kterých se prokázala nákaza covidem-19, je v současnosti zhruba třikrát vyšší, než byl 11. září. Nákaza se k 25. září potvrdila u 2057 z nich. Zcela nebo i jen částečně se kvůli tomu uzavřelo 480 škol, zatímco 11. září jich bylo takto zasaženo 247. Nejvíce škol se zcela uzavřelo ve Středočeském a Plzeňském kraji. Nejvíce nakažených žáků je v Jihočeském kraji a nemocných pedagogů v Libereckém kraji. Vyplývá to z dat, která dnes na dotaz ČTK zaslalo tiskové oddělení ministerstva zdravotnictví. 

Otevřený dopis Asociace waldorfských škol: Nezavírejte školy, nenařizujte roušky, podporujte zdraví a imunitu dětí

· 0 komentářů

Vážený pane předsedo vlády, vážený pane ministře zdravotnictví, vážený pane ministře školství, obracíme se na Vás jménem Asociace waldorfských škol s žádostí o úpravu epidemiologických opatření platných v základních a středních školách. Jsme si plně vědomi Vaší těžké role při krizovém řízení s cílem zvládnutí současné epidemie Covid-19. Oceňujeme Vaši viditelnou snahu umožnit zdravotnickému systému tuto infekci zvládnout pomocí cílených hygienických opatření na rozdíl od plošných opatření na jaře tohoto roku. Jako profesní pedagogický spolek ale upozorňujeme na škodlivost opatření ve školách a požadujeme jejich úpravu tak, aby v dlouhodobém měřítku nepoškozovala naše děti, žáky a studenty (dále děti). 

‚Nebereme postiženým dětem asistenty.‘ Ministerstvo hájí kritizovanou novelu inkluze, zrušit ji neplánuje

· 0 komentářů

„Ministerstvo nepředstavilo žádná konkrétní data, která by vysvětlovala, proč se rozhodlo k takto zásadnímu kroku s obrovskými riziky a potenciálně velmi negativními důsledky vzdělávání mnoha tisíců dětí v zemi. S rodiči dětí nebyl tento návrh diskutován, neví o něm ani většina škol nebo třeba profesní asociace, nepředcházela mu odborná diskuse,“ kritizovala návrh změn „inkluzivní vyhlášky předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání Klára Laurenčíková pro Český rozhlas Plus. Server iROZHLAS požádal ministerstvo školství o vyjádření, na základě čeho k návrhu dospělo. 

Mladí lidé už většinou nestojí o zkušenosti starších a dávají přednost internetu, říká psychoterapeutka

· 1 komentářů

„Mladá generace je čím dál tím asertivnější, dokonce někteří z té poslední vysloveně terorizují své rodiče. Ti ale nevědí, co s tím dělat,“ říká v pořadu Leonardo Plus psychoterapeutka Magdalena Frouzová. Na starší ti mladí nahlížejí jako na lidi minulosti, kteří nemají co říct a neměli by se plést do jejich světa a cílů. 

Od pondělí se zavřou střední školy v „červených“ a „oranžových“ regionech

úterý 29. září 2020 · 2 komentářů

Ministr zdravotnictví Roman Prymula v úterý na tiskové konferenci oznámil, že střední školy se v oranžových a červených okresech uzavřou od pondělí 5. října, ale jen na 14 dní. Dohodl se na tom s ministrem školství Robertem Plagou. V regionech, které jsou na tom epidemiologicky lépe, se školy zavírat nebudou. Informuje iDNES.

KoroNERV-20 vládě: Žádné zavírání škol bez zveřejněných dat

· 0 komentářů

Občanská iniciativa KoroNERV-20 složená z expertů napříč různými obory vyzývá vládu, aby při uzavírání škol vycházela z jasně zveřejněných dat. Podle iniciativy není například jisté, že se žáci nakazili ve škole. Nepochopitelné by bylo také zavírat školy a nechat sportovní akce do 1000 lidí v uzavřených prostorech, uvádějí členové iniciativy v tiskové zprávě. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v neděli v televizi Prima, řekl, že je pravděpodobný přechod středních škol na dálkovou výuku. Na vysokých školách by měla distanční výuka platit alespoň měsíc. O opatřeních na školách bude dnes Prymula jednat s ministrem školství Robertem Plagou. Informuje ČTK. 

Michal Kaderka: Přestaňme plakat nad učitelskou almužnou

· 11 komentářů

„Pravidelně vycházejí statistické údaje o příjmech učitelů ve školách. Ty obvykle rozpalují učitele doběla. Zdaleka ne každý totiž na své pásce vidí statistiky předkládaných čtyřicet tisíc hrubého. Posun průměru směrem nahoru je způsobený tím, že průměrný věk učitele na jednotlivých stupních škol přesahuje 45 let – a s dvaceti lety praxe, osobním ohodnocením, třídnictvím či odměnami za zapojení do evropských projektů už je 40tisícový měsíční průměr reálný. Vyšší plat je ovšem v případě učitelů vykoupen dalšími aktivitami – schůzováním, tvorbou mnoha vzdělávacích dokumentů či další administrativou,“ píše Michal Kaderka pro SeznamZprávy. 

Štefan Klíma: Nezavírejme střední školy bez rozmyslu, pane Prymulo

· 0 komentářů

Pan Prymula naznačil, že brzy zavře střední školy. Toto rozhodnutí nepovažuji za zcela rozumné. Pojďme si ukázat, že každá mince má svůj rub i líc. Začněme zajímavým grafem (níže). Je z něj patrné, že opravdu v populaci mezi 16 – 19 letými je pravděpodobnost nákazy aktuálně nejvyšší. Z toho důvodu chápu, že se hledá řešení, jak snížit počet nakažených a reprodukční číslo. Zavření středních škol je sice nejjednodušší řešení, ale to neznamená, že je to i řešení nejlepší. 

Učitelská platforma: Praktickou výuku nerušte, nelze ji distančním vzděláváním nahradit

· 0 komentářů

Pedagogové z Učitelské platformy upozorňují na neřešenou oblast vzdělávání v případě zvažovaného zavření středních škol a učilišť. Žáci těchto škol by tak přišli i o praktickou výuku, kterou lze velmi těžko nahradit distančním vzděláváním. Podle Učitelské platformy by měla praktická výuka zůstat zachována a je potřeba určit pravidla pro její absolvování.  

Učitelka s mikrofonem a na kameře. Zkusili jsme kombinovanou výuku v praxi

· 0 komentářů

Karanténa či pozitivní výsledky dětí i učitelů na koronavirus ztěžují výuku na školách po celé republice. Na soukromém gymnáziu Thomase Manna v Praze je necelá pětina dětí doma a učí se distančně. Škola typy výuky kombinuje. Ve třídách jsou kamery a interaktivní tabule, na kterou se připojují jednotliví žáci. Do hodin se díky tomu zapojují děti ve třídách i doma. Reportáž přináší iDNES. 

Společné vzdělávání: Užiteční rady a tipy pro střední školy

· 0 komentářů

Jak zpracovat plán pedagogické podpory? Kdy využít individuální studijní plán? Kde najdu odborníka? Co obnáší jednotlivá podpůrná opatření a jak při jejich zavádění postupovat? Jak vytvářet bezpečné prostředí k řešení vztahových problémů ve třídě? A v neposlední řadě jak jako pedagog pečovat o své vlastní duševní zdraví a pohodu? 

Seminář 14.10.: Svět v pandemii

· 0 komentářů

„Občankáři“ připravili seminář s exkluzivními hosty. Pozvání přijala Karolína Kottová ze zastoupení Evropské komise, Luboš Komárek z České národní banky a Miroslav Karas z České televize. Mají nachystány informace o roli EU, centrální banky a veřejnoprávní televize v době krize. “Můžete se těšit na nejaktuálnější informace přímo od zdroje, ke kterým připravíme metodické listy pro jejich použití v hodinách a distanční výuce,“ zvou pořadatelé. 

Ředitel školy: Distanční výuku si nepřejeme. Online svět není náš svět.

pondělí 28. září 2020 · 5 komentářů

„V tuto chvíli máme deset pozitivně testovaných – čtyři děti a šest zaměstnanců – a myslím, že nebýt toho, že roušky nesundaváme ani v kabinetě, už bychom měli zavřeno. A to nechce nikdo z nás. My jako škola jsme na distanční výuku připraveni, ale nepřejeme si ji. Online svět není náš svět. A rodiče jsou na tom myslím podobně. Ze stejného důvodu jsme neuposlechli ani doporučení ministra zdravotnictví vyhlásit v pátek ředitelské volno. Vím, že by mnohé děti skončily na hlídání u prarodičů, tedy u skupiny, kterou chceme nejvíce chránit,“ píše ředitel základní školy Jiří Vymětal pro EDUzín. Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.