Vyjádření k avizovanému navýšení příplatku za třídnictví ze současných 500 až 1300 Kč na 1500 až 2500 Kč měsíčně, které vyplývá z usnesení, které 6. ledna 2021 přijal školský výbor Poslanecké sněmovny.
Radek Sárközi (pedagogicka-komora.cz) |
Spolek Pedagogická komora dlouhodobě usiluje o valorizaci příplatku za třídnictví, který v současnosti začíná na částce 25 korun za hodinu práce, což je hluboko pod aktuální minimální mzdou, která činí 90,50 Kč/hod. Pokud by se tzv. zvláštní příplatek zvýšil na minimálně 1500 Kč měsíčně, pobírali by třídní učitelé stále pouze 75 Kč za hodinu, což je přibližně polovina státem zaručené mzdy pro pedagogy, která v roce 2021 činí 148,40 Kč/hod.
„Uspořádali jsme šetření mezi učiteli, které prokázalo, že třídní učitel pracuje o 20 hodin měsíčně více. než učitel, který třídnictví nemá,“ upozorňuje Radek Sárközi, prezident spolku Pedagogická komora, „podobné šetření proběhlo například v Německu a jeho výsledek byl obdobný.“
V Poslanecké sněmovně se zasekl návrh novely zákoníku práce, na kterém spolek Pedagogická komora spolupracovala. V něm skupina poslanců za KDU-ČSL už v roce 2018 navrhovala třídnický příplatek ve výši 2500 až 3500 Kč měsíčně. Bohužel jeho schválení soustavně blokují poslanci za ANO, přestože ministerstvo školství vedené Robertem Plagou k němu dalo kladné stanovisko.
Na Slovensku je definována práce třídního učitele zákonem a zákon rovněž stanoví minimální výši příplatku za třídnictví jako 5 % platu, v České republice třídnictví definováno v legislativě není a výše tzv. zvláštního příplatku je určena pouze v nařízení vlády. Narozdíl od Slovenska nemají v Česku na tento příplatek nárok učitelky mateřských škol.
Zdroj: spolek Pedagogická komora
3 komentářů:
Není to jen o třídnictví.
Učitel, co má jen základní úvazek má tarifní plat a svatý pokoj. Učitel, co má třídnictví, předsedování předmětové komise, správcovství sbírek apod. má spoustu hodin práce navíc za část nadtarifních složek, které jsou na většině škol směšné.
Za každou práci by měla být adekvátní odměna. Za dobrou práci vyžadující nadprůměrné dovednosti zvlášť.
Nechápu, proč něco, co na Slovensku funguje už od roku 2008 a osvědčilo se to, nejde v ČR vůbec prosadit...
Osobně nechápu ČMOS PŠ, že příplatky nedá (už dávno nedal) k Ústavnímu soudu. Pokud by se dobře připravili, musí se přeci poměrně lehce prokázat, že se jedná o neadekvátní výši odměny.
Okomentovat