Výzva ředitelům základních škol

pátek 30. října 2020 ·

Asociace ředitelů základních škol cítí potřebu reagovat na snahu některých kolegů ředitelů určovat učitelům jako místo výkonu práce budovu školy a zakazovat práci z domova učitelům vzdělávajícím distanční formou. 


Asociace žádá všechny kolegy - ředitele základních škol, aby v souladu s doporučením Ministerstva zdravotnictví České republiky zajistili takové podmínky, aby učitelé mohli vykonávat práci z domova v co největší možné míře, neboť tento krok je jedním z výrazných opatření, které může zabránit šíření koronaviru a ochránit zdraví pedagogů a jejich blízkých. 

Za AŘZŠ 

Michal Černý - prezident AŘZŠ 

Jaroslav Jirásko - viceprezident AŘZŠ

13 komentářů:

tyrjir řekl(a)...
30. října 2020 v 7:08  

Někteří ředitlé škol by asi uvítali píchačky - hodiny razící příchod a odchod učitelů na pracoviště. :)))

Ivo řekl(a)...
30. října 2020 v 7:17  

Ono "čipování" příchodu už na mnohých školách funguje, pane Jiří.

Stejně jako VNC aplikace v noťasech poskytovaných ajťáky školy...

Ono je naivní si myslet, že tato rozumná výzva pana Černého dojde slechu u osob s poruchou osobnosti... :-( :-(


rváčkazvesela řekl(a)...
30. října 2020 v 8:55  

Pozůstatků Metternicha se jen tak nezbavíme. Prostě si něvěříme...je to totální a dlouhodobý průšvih.
Je to všude, nicméně ve školství je to průšvih na druhou.

Eva Adamová řekl(a)...
30. října 2020 v 12:46  

Ano, někteří ředitelé škol jsou padlí a někteří dokonce na hlavu padlí.

Anonymní řekl(a)...
30. října 2020 v 16:22  

Možná to shlukování pedagogů 45+ má na některých školách svůj důvod. Třeba někteří ředitelé doufají, že se "zbaví" (hnusné slovo) těchto a nahradí je mladými 23+ (ti jsou však nedostatkoví), pak tedy 19+.

Konec ironie.

Bohužel, znám takové školy (v současnosti mají 50% až 3/4 pozitivních učitelů).

Ivo řekl(a)...
30. října 2020 v 16:43  

Pane Unknown, pokud někdo uvažuje tak, jak vy popisujete, NEMÁ VE ŠKOLSTVÍ CO POHLEDÁVAT!

Silvie A. řekl(a)...
30. října 2020 v 17:17  

Píchačky na škole máme a mně to nevadí, tím spíš, že příště je uvidím někdy na jaře.

Mám zkušenost z první ruky s ředitelem jedné "veřejnoprávní" instituce, který o práci svých podřízených nedokázal zjistit či rozpoznat nic jiného nežli právě to, zda mají píchnutý příchod. Nebylo to ve školství.

rváčkazvesela řekl(a)...
30. října 2020 v 17:26  

Líbí se mi fundovaní reakce pana Ivo:-)

Anonymní řekl(a)...
30. října 2020 v 18:55  

Pane Ivo, to je ta ironie. Čtěte pozorně, pač je to ve významu negace výroku.

Arnošt řekl(a)...
30. října 2020 v 23:49  
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Arnošt řekl(a)...
30. října 2020 v 23:51  

Už to není doporučení, ale nařízení vlády. V poslední změně z minulého týdne už vláda nařizuje zaměstnavatelům, aby svoje lidi maximálně, jak je to možné, zaměstnali z domova. Pokud toto někdo nesplní, tak musí být schopen písemně hodnověrně zdůvodnit tento fakt, jinak si škola koleduje o pokuty od hygieny po inspektorát práce. A ty jsou desetitisícové a vyšší. A jedná-li se o svévoli, pak hrozí řediteli, že bude za škodu odpovědný, kromě toho, že se jedná i o jeho přestupkové jednání.

A samozřejmě i částečná práce z domova je lepší než plná z práce. Čili musí být schopen odůvodnit prakticky každý den, např. proč svolá schůzi nikoli online, proč na schůzi nezajistí větrání, odstup, nenařídí roušky atd. Protože zaměstnavatel je zodpovědný i za hygienickou bezpečnost práce v míře, kterou MOHL zajistit, ale nezajistil.

Ivo řekl(a)...
31. října 2020 v 8:30  

Unknown řekl(a)...
Pane Ivo, to je ta ironie. Čtěte pozorně, pač je to ve významu negace výroku.

Ale já to myslel vážně, páč o tom něco vím - manager s poruchou osobnosti, který ničí život desítkám učitelům 45 plus... To nebyla ironie, to byla skutečnost. Rváčka moc dobře ví, o čem mluvím...

Ivo řekl(a)...
1. listopadu 2020 v 7:36  

Jedna perlička:
https://www.msmt.cz/nejcastejsi-dotazy-ke-skolstvi-a-koronaviru-1

Učitel v karanténě
Jak píšeme v manuálu, pokud bude učiteli nařízena karanténa, je možné, aby se dohodl s ředitelem školy na tom, aby vykonával práci z jiného místa; pokud toto možné nebude, je učitel z pohledu právních předpisů v obdobné situaci jako v případě nemoci.

Vysvětlení:
- jiné místo: tím se rozumí kabinet hned vedle chodby, který není promořený?
- pokud toto nebude možné, tak jedině marodka :-)
- dohoda nadřízeným není možná z principu, protože podřízený není postaven na stejnou pozici, aby si mohl určovat "co by chtěl". Takže to učitel dostane direktivním rozhodnutím a MUSÍ SE PODŘÍDIT, v opačném případě jsou jeho dny v příslušné instituci SEČTENY :-(

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.