I na české poměry je to absurdní. Pokračuje spor mezi ministerstvem školství a hygienou, kdo má rozhodnout o zavírání škol. Obě strany tvrdí, že se rozhodně nechovají alibisticky a že řešení musí přinést ten druhý. Ředitelům škol, kteří mají všechny kolegy v karanténě, ale školu stále otevřenou, to však příliš nepomůže.
Michal Komárek (archiv autora) |
Vystupuje tady jakési dvojjediné ministerstvo:
Ministerský manuál: Řiďte se pokyny hygienických stanic
Ministerstvo: Hygienické stanice poslechnout nesmíte
Pokračování je ale ještě tragikomičtější: V něm se ministerstvo a hygienici přou o to, kdo může a má zavřít školu. Pražská hygienická stanice přinesla překvapivé a vskutku originální řešení: Ve chvíli, kdy poslala všechny učitele jedné školy do karantény, ponechala školu otevřenou.
Logika je jasná: Ve škole nikdo není, nehrozí žádný přenos nákazy. Hygienická stanice nemá důvod a podle zákona ani nemůže takovou instituci zavřít. Je to věc zřizovatele, případně ministerstva.
Můžeme to nazvat Prvním hygienickým školským zákonem: Prázdná škola, dobrá škola.
Ministerstvo školství sice uznává, že by teoreticky mohlo školu zavřít prostřednictvím tzv. reorganizace školního roku. Ale udělat to nechce. Podle něj má totiž rozhodnout hygiena. A nemá se chovat alibisticky.
Ministr Plaga to shrnuje jasně: „Platí, že to zásadní rozhodnutí o uzavření školy spadá pod hygienické stanice. Nejedná se o alibismus ze strany ministerstva školství, je to holý fakt.“ (Seznam Zprávy)
Je to Plagův zákon nealibistického hygienického školství: V průběhu celé krize spoléhám na to, co nařídí hygienici, abych nemusel rozhodovat. A najednou nechtějí konat? Tak nevím…
Vypadá to tedy tak, že na rozdíl od jarní fáze koronavirové krize, budeme svědky inovativních řešení: Školy budou sice prázdné, ale otevřené.
A nastoupí třetí a čtvrtá fáze sporu:
Mají rodiče právo na ošetřovné, když jsou sice školy otevřené, ale děti jsou zároveň doma? (Princip tzv. Dvoumístného dítěte)
A bude probíhat distanční výuka, která je povinná pouze za krizové situace, v rámci nouzového stavu, ale nikoli, když školy normálně fungují? (Princip prezenční výuky v prázdné škole)
Tak nevím...
7 komentářů:
Je to celé neskutečná šaškárna. Podobný nesmysl je, když hygiena pošle celý pedagogický sbor do karantény, všichni absolvují testy s negativním výsledkem (31.8), kromě jediné učitelky, která si přivezla Covid ze školení, ale i tak karanténa všech trvá do 10. září. A u nás můžeme učit (zaplaťpánbůh), přestože si nemůžeme být jisti, jestli to někdo z nás nemá, protože jsme neotestovaní.
Je to šaškárna. A bude hůř. Až se karanténa rozšíří, tak se z toho všichni před volbami zvencnou. Nikdo nebude chtít mít Černého Petra.
Místo toho, aby vymýšleli nějaký systém, tak odházují problém jako horkou bramboru.
Marconi
U kolegy ze sousedního města se koronavir projevil naplno (prokazatelně) až po 6 dnech od kontaktu s nemocnou babičkou. Nikdo nechce nakazit žáky a kolegy, tak raději budu v karanténě. Když jste napoprvé negativní, tak beztak čekáte ještě na druhý negativní test. V délce inkubační doby je jedna ze záludností koronaviru.
Tahle vláda je zralá na výměnu...
Všichni učitelé v karanténě, škola zůstane otevřená, ale vůbec není jisté, že bude prázdná, jak se domnívá pan Komárek!!! To by bylo ještě fajn, jenže oni se najdou rodiče, kteří v takovémto případě děcka do školy pošlou!!!
Pane Gavlák: VÝMĚNOU VLÁDY SE PROBLÉM S NÁKAZOU JAKO MÁVNUTÍM PROUTKU VYŘEŠÍ...:-)
Eva Adamová
Česká armáda zajistí "hladký průběh" výuky. Někteří zřizovatelé již o tom uvažovali.
Okomentovat