MŠMT: Nejčastěji kladené otázky ke školství a koronaviru

čtvrtek 20. srpna 2020 ·

MŠMT vydalo ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví manuál k provozu škol a školských zařízení ve školním roce 2020/2021 vzhledem ke COVID-19. Níže přinášíme přehled nejčastějších dotazů k těmto opatřením.Roušky – nošení roušek ve škole upravuje mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví ze dne 19. 8. 2020. Pro školy a školská zařízení je důležité, že nosit ochranné prostředky je povinné ve vnitřních společných prostorách budov všech škol a školských zařízení a obecně také v prostředcích veřejné dopravy a v autobusech i v rámci jiné než veřejné dopravy, přičemž opatření stanoví výjimky. Ředitelé mají v obecné rovině povinnost zajistit bezpečnost a ochranu zdraví, tudíž mají zajistit kontrolu dodržování mimořádných opatření. Prakticky se to bude dít nejčastěji prostřednictvím dohledu pedagogických pracovníků. Nejdůležitější je žáky srozumitelně informovat o důležitosti a významu nošení roušek, což zdůrazňuje i manuál MŠMT. Žáci jsou dle školského zákona povinni bezpečnostní pokyny dodržovat. Porušování takových pokynů se pak řeší podle školních nebo provozních řádů.

Chronické onemocnění vykazující známky infekčního onemocnění - U chronicky nemocných žáků či alergiků s přetrvávajícími příznaky jako rýma a kašel potvrzuje skutečnost, že se nejedná o infekční onemocnění, praktický lékař pro děti a dorost. Po odevzdání lékařského potvrzení je dítěti umožněn vstup do budovy školy. Potvrzení se odevzdává pouze jednou.

Distanční vzdělávání - od 1. září se vzdělávání dětí/žáků/studentů vrací zpátky k prezenční formě, distanční způsob vzdělávání bude jen v případech, které stanoví připravovaná novela školského zákona, jedná se o případy, kdy je v důsledku krizových nebo mimořádných opatření nebo z důvodu nařízení karantény, znemožněna osobní přítomnost většiny dětí/žáků/studentů alespoň jedné skupiny/třídy/oddělení/kurzu). O přechodu na distanční způsob vzdělávání nemůže mimo uvedené případy rozhodovat ředitel školy nebo zákonný zástupce.

Mimořádné finance na ICT vybavení – Tyto prostředky jsou určeny pouze pro veřejné základní školy. Mateřské školy, střední školy nebo nižší ročníky víceletých gymnázií tyto speciální prostředky neobdrží. Soukromým a církevním školám se zvýšený objem prostředků projeví ve finančních prostředcích, které obdrží v roce příštím.

Kroužky – nejsou zakázány, nicméně MŠMT doporučuje zvážit jejich realizaci a v případě, že kroužky realizovány budou, doporučujeme zvážit nastavení podmínek tak, aby se minimalizovala možnost přenosu nákazy (neměnit skupiny dětí, dodržovat všechny hygienická jiná doporučení). 

Družiny a školní kluby - ředitel školy by měl zvážit organizaci oddělení školní družiny či školního klubu tak, aby oddělení, popřípadě skupina byla tvořena žáky jedné třídy, popřípadě několika předem daných tříd. Pokud to není možné, je třeba dodržovat pravidla popsaná v manuálu a hygienická opatření vyhlášená Ministerstvem zdravotnictví.

Vysoké školy – MŠMT vydá doporučení také pro vysoké školy, a to v dostatečném předstihu před začátkem akademického roku v říjnu.

Výuka plavání – plavecký výcvik není zakázán nebo omezen, doporučujeme řídit se hygienickými a provozními pravidly uvedenými v manuálu.

ZUŠ – provoz ZUŠ není přerušen ani omezen, řídí se podle manuálu.

Učitel v karanténě jak píšeme v manuálu, pokud bude učiteli nařízena karanténa, je možné, aby se dohodl s ředitelem školy na tom, aby vykonával práci z jiného místa; pokud toto možné nebude, je učitel z pohledu právních předpisů v obdobné situaci jako v případě nemoci.

Internáty a domovy mládeže – není omezen nebo přerušen jejich provoz, v manuálu uvádíme doporučení vyčlenit prostory pro případné zajištění karantény pro ubytované.

Jídelny - doporučujeme neumožňovat samoobslužný výdej jídel, dále doporučujeme, aby příbory jednotlivě vydával pracovník školní jídelny; ve školní jídelně je povinnost nosit roušku vyjma konzumace jídla a pití.

Praxe studentů pedagogických škol (SŠ, VOŠ i VŠ) na školách je možná, musí být dodržována mimořádná a hygienická opatření.

Slavnostní uvítání prvňáčků - nejsou obecně zakázána, avšak v manuálu doporučujeme, aby u těch aktivit, které nejsou pro naplnění školního vzdělávacího programu nezbytné a dochází při nich ke koncentraci vyššího počtu lidí, došlo ke zvážení nutnosti pořádat je. Pokud se rozhodnete akci pořádat, doporučujeme zvážit podmínky, za kterých se tato akce bude pořádat s ohledem na minimalizaci možnosti přenosu nákazy.Zdroj: MŠMT

3 komentářů:

Marconi řekl(a)...
20. srpna 2020 v 19:48  

Já mám jen jednu otázku. Proč nám ministerstvo posílá jakýsi návrh manuálu (jak uvedl ve zprávách na Nově Babiš).

fandamoudry řekl(a)...
20. srpna 2020 v 19:59  

Naprosto zbytečný manuál, protože ve školství už vlastně platí jen větrejte a sem tam si umyjte ruce.

Ivo řekl(a)...
21. srpna 2020 v 7:37  

Zbytečné to nebylo, protože práce se konala, ne?? Troufnu si klidně říci, že polovina úředníků na MŠMT je naprosto zbytečná :-(

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.