Vše je na bedrech ředitelů, otevírání škol nemá pravidla, vadí odborům

středa 6. května 2020 ·

Odboráři považují za jeden z největších problémů fakt, že manuál nepamatuje na bezpečnost a ochranu zaměstnanců škol a neplacené volno pro učitele. „Ředitel bude muset například rozhodnout, v jakém režimu u nich bude nošení roušek či štítů. Otázkou je, kolik pedagogických i nepedagogických pracovníků bude v režimu rizikových skupin, pokud nebudou moci z důvodů nemoci nebo věku nastoupit do školy. Manuál uvádí, že jim žádná odměna nenáleží a budou donuceni si vzít neplacené volno. To je pro nás naprosto nepřijatelné,“ říká v reportáži iDNES šéf školských odborů František Dobšík.František Dobšík (repro ČT)
Rizikovou skupinu musí učitelům potvrdit lékař, takže by v určitých případech mohli mít nárok na nemocenskou. „Ohledně nemocenské čekáme na vyjádření k aplikaci zákoníku práce pro rizikové skupiny z gesčně příslušného MPSV. Jedná se o pracovně právní problematiku,“ řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Učitelé, kteří spadají do rizikové skupiny a mají například imunosupresivní léčbu, jsou po transplantaci nebo jsou straší 65 let, mají mít od ředitele primárně zadanou práci a například pokračovat v distanční výuce. Ministerstvo školství je v této situaci však paradoxně až třetí resort v řadě, který problematiku řeší.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.