Virus postavil české školství před největší výzvu v dějinách, říká ministr Plaga

pátek 17. dubna 2020 ·

České školství stojí před historickou výzvou. Nikdy v novodobých dějinách nedošlo k tak rozsáhlému narušení výuky. „Ale zvládneme to,“ myslí si ministr školství Robert Plaga. Ten v rozhovoru po Skypu hovořil i o tom, jak bude vypadat letošní vysvědčení, nebo o střetech jeho resortu s epidemiology. „S větším otevřením škol jsme u nich prostě neuspěli,“ přiznává ministr v rozhovoru pro iDNES.Robert Plaga (msmt.cz)
Plaga v rozhovoru také říká:

„Koronavirus postavil české školství před největší výzvu v dějinách,“ uvažuje ministr školství. „Přechod na vzdálené vyučování rozhodně není plnohodnotnou výukou, jak jsme ji znali do 11. března, ale musím říct, že úsilí českých učitelů, ale i rodin je dobré. Takže si myslím, že to zvládneme. Je to rána, ale nebude to mít fatální dopad na vzdělanost této generace.“ 

„Řídíme se názorem epidemiologů. Dělají to tak státy po celé Evropě,“ uvádí Plaga. „Ta opatření jsou odstupňována do několika fází. Takže samozřejmě nemáme jistotu, že žáci prvního stupně budou moci chodit do školy od 25. května, ale já doufám, že projdeme epidemií podle připravených scénářů a že tento termín by mohl platit.“...

„V tom původním návrhu jsme do škol chtěli poslat i žáky pátých, sedmých a devátých tříd,“ navazuje Plaga. „Máme před sebou totiž přijímací zkoušky na střední školy a víceletá gymnázia a my jsme chtěli, aby měli tito žáci za přísných hygienických podmínek možnost přípravy ve škole. S tím jsme šli do vyjednávání s epidemiology. Ale neuspěli jsme.“...

Na výuce se podle ministra nebudou podílet rizikové skupiny. „Nejsou to jen studenti, ale také pedagogové, nepedagogičtí pracovníci a rizikoví rodinní příslušníci. Tohle je teď úkolem ministerstva zdravotnictví, aby tyto skupiny přesně definovalo. Ale už teď je jasné, že to budou skupiny lidí s cukrovkou nebo vysokým tlakem. Ať už se jedná o dítě, rodiče nebo učitele.“


Celý rozhovor naleznete zde

7 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...
17. dubna 2020 v 9:43  

Mnohdy horším narušením výuky je nepřipravená školská reforma. Stav nouze je jen malá štrapác.

tyrjir řekl(a)...
17. dubna 2020 v 10:34  

Zdravotníkům chce premiér zase přidat, aby "neodcházeli". Učitelům jen "poděkoval" tím, že vláda "dodrží slib". Jaký slib? Slib typu "Děkujeme, a teď digitálně odejděte"? Tu almužnu slíbenou v jinak "školsky neplněném" Prohlášení vlády? K čemu nám je aktivistický ministr školství, kterého takhle předseda vlády omlouvá?

J.Týř

tyrjir řekl(a)...
17. dubna 2020 v 10:57  
Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.
Michal Komárek řekl(a)...
17. dubna 2020 v 11:47  

Pane Týři, "netapetujte", prosím.

tyrjir řekl(a)...
17. dubna 2020 v 14:26  

ČESKO NA KŘIŽOVATCE a Školský robot na konci globalizačního tunelu

Fondočerpačský avšak odborně vadný systém RVP/ŠVP
Inkluze
Neplnění Programového prohlášení vlády
- rezignace MŠMT na Revizi RVP
- rezignace MŠMT na vytvořená Národního programu vzdělávání
Přejmenování učitelů na "pedagogy" (pedagog byl otrok doprovázející žáka do školy, kde ho učili učitelé, pedagog je vychovatel)
Přejmenování VZDĚLÁVACÍCH organizací MŠMT na PEDAGOGICKÝ institut
Lež, že aktivistická státní Strategie vzdělávání 2030+ může nahradit odboráři, zaměstnavateli parlamentem schvalovaný Národní program vzdělávání
Lež, že plat rovnající se v r. 2021 150 % platu z roku 2017 je důstojný plat pro učitele.

http://www.ceskaskola.cz/2020/04/michal-komarek-kdy-otevrit-skoly-v-zari.html

Po tom, co předvedl aktivistický ministr školství při Revizi RVP, při náhradě NÚV a NIDV Národním PEDAGOGICKÝM institutem, při přípravě státní Strategie vzdělávání 2030+ a při nouzových korónavirových opatřeních, vyvstane podle mne zanedlouho zásadní otázka:

JE STÁT OPRÁVNĚN POŽADOVAT ŠKOLSKÝM ZÁKONEM POVINNOU ŠKOLNÍ DOCHÁZKU DO IDEOLOGIZOVANÉHO A ŠPATNĚ ŘÍZENÉHO ŠKOLSTVÍ?

Podle Listiny základních práv a svobod má občan PRÁVO požadovat od státu bezplatné školní VZDĚLÁVÁNÍ. Není tím řečeno že rodiče mají POVINNOST posílat děti do zideologizovaných škol řízených jakýmsi "MINISTERSTVEM DIGITALIZOVANÉ PEDAGOGICKÉ PŘEVÝCHOVY". Rodiče mají PRÁVO požadovat na státu kvalitní bezplatné vzdělávání svých dětí. Neumí, nechce nebo nemůže-li toto právo zajistit MŠMT ČR, budou to možná muset udělat parlament a vláda České republiky. Například tím, že odvolají neschopného ministra. Například tím, že změní školský zákon.

http://www.ceskaskola.cz/2020/04/ondrej-steffl-navrat-do-skol-nebo-nic.html

Česko na křižovatce - Události a komentáře ČT24 15.4.2020 - tříhodinový speciál
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096898594-udalosti-komentare

Tohle jsou podle mne největší výzvy v dějinách českého školství a tyto výzvy nezpůsobil žádný českému hrubě podfinancovanému a mizerně koncipovanému a řízenému školství korónavirus ale spíš jakýsi "sluníčkářsky globalizační či možná eurohujerský" virus:

SMÍ MŠMT ČR NAHRADIT ŠKOLNÍ VÝUKU ZALOŽENOU NA POVINNÉ ŠKOLNÍ DOCHÁZCE TZV. DISTANČNÍM VZDĚLÁVÁNÍM?

Na základě jakého právního předpisu POŽADUJE (!) MŠMT ČR na školách, žácích a rodičích, aby se v době zákazu školní docházky podrobovali tzv. distančnímu vzdělávání? ...

MŠMT ČR "SPÁCHALO" ROZCESTNÍK KE SVÉMU POŽADAVKU UPLATNIT V MAXIMÁLNÍ MÍŘE DISTANČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ. Viděli jste to? :)))...

JAKÉ JSOU VÝSLEDKY PLAGOVA AKTIVISMU?

V Česku je tuším cca 7000 škol s cca 140 tis. učiteli. Ministerské stránky stojí podle mne "za starou bačkoru". Facebook mají téměř všichni, a přesto tam ty podle mne alibistické "grantožroutsko aktivistické kompetenčně konstruktivistické bláboly" o státní Strategii vzdělávání 2030+ sledují jen necelé dva tisíce lidí. I Pepek Vyskoč, kdyby si udělal stránku, by možná měl větší sledovanost...

http://www.ceskaskola.cz/2020/03/robert-plaga-zvladnout-to-muzeme-jen.html

Požadavek MŠMT ČR na souběh dobrovolné školní docházky v náročných podmínkách s distančním vzděláváním považuji jako mnozí další za zmatečný a značné míry i za protiprávně obtěžující rodiče, žáky, učitele, ředitele a zřizovatele škol.

O tomto protiprávním jednání MŠMT ČR nerozhodli epidemiologové, jak tvrdil ministr školství i předseda vlády ve Událostech a komentářích ČT 15.4.2020. Rozhodlo o tom MŠMT ČR s posvěcením premiéra a vlády ČR. Za tuto nezodpovědnost se podle mne budou MŠMT i vláda zodpovídat nejen před školskou veřejností, ale i před sociálními partnery škol, před Parlamentem ČR a případně i před dalšími odpovědnými osobami.


http://www.ceskaskola.cz/2020/04/nesmyslne-zmatecne-nekoncepcni-hodnoti.html

Pane Komárku, to není "tapetování" ale shrnutí a doplnění argumentů ke komentáři, který jste nechal viset. To, myslím, není na závadu.

rváčkazvesela řekl(a)...
17. dubna 2020 v 15:18  

... vláda zodpovídat nejen před školskou veřejností, ale i před sociálními partnery...
Opakuji, že tady se nezodpovídá nikdo z ničeho!!
Už s tím počítekme jednou pro vždy. tady je možné úplně všechno...
Voliči dovolí vše, o školství se nikdy nikdo nebude zajímat jako o zdravotnictví (už se přece vidíme na tom sále, jak nás operují) nebo průmysl
Že úrovní vzdělanosti (nemyslím to jedno procento geniálních dětí) padáme téměř volným pádem do úrovně rozvojovýchz zemí nikoho NEZAJÍMÁ

rváčkazvesela řekl(a)...
17. dubna 2020 v 15:18  

a jestli ano, je to divadlo

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.