Sněmovní výbor je pro zpřístupnění učitelství nepedagogům

úterý 21. dubna 2020 ·

Na středních školách a na druhém stupni základních škol možná budou opět moci začít učit i lidé bez pedagogického vzdělání. Školský výbor dnes podpořil vládní novelu zákona o pedagogických pracovnících, která s tím počítá. Vyplývá to z informací o výsledcích neveřejného jednání výboru od mluvčí ministerstva školství Anety Lednové. Noví učitelé by si museli vzdělání doplnit do tří let, první dva roky by na ně měli ve školách dohlížet zkušenější kolegové. Informuje ČTK.
Celý text naleznete zde

10 komentářů:

tyrjir řekl(a)...
21. dubna 2020 v 8:53  

Super! Konečně sněmovna začíná docházet k tomu, že mezi "pedagogy" do škol přijdou normální lidé, kteří budou učiteli. Možná se pak ta normálnost přenese i na zpedagogizové ač v mnoha základních ohledech pologramotné MŠMT.

Jir řekl(a)...
21. dubna 2020 v 9:49  

Když myslíte, že to bude ke koukání a poslouchání, asi jste to reálně nezažili.

mirek vaněk řekl(a)...
21. dubna 2020 v 10:34  

Kvalifikovaných kantorů nebude - odejdou do penze, blázince nebo zkaputí na virus. Bude potřeba aby děti někdo hlídal. Jazykáři třeste se. Těch nezaměstnaných pracovníků cestovek to bude konkurence. A těch špičkových inženýrů, co se pohrnou do školství.

Prostě kvalita rozvinuté Afriky nebo nerozvinuté?

Q. E. D. řekl(a)...
21. dubna 2020 v 13:01  

Teoreticky vzato, může učit kdokoliv tři roky, pak přejít jinam, zase učit tři roky, přejít jinam atd. atd. atd.

Silvie A. řekl(a)...
21. dubna 2020 v 13:37  

může učit kdokoliv tři roky

Kdokoliv, kdo se bude zamlouvat řediteli.
O kvalitách ředitelů škol si nedělám iluze - ostatně, jednoho takového tady máme - ale rozhodně se mi zamlouvá víc, pokud o kvalitě učitelů (a potažmo o kvalitě školy) rozhoduje ředitel, nežli by rozhodovali ministerští kašpárkové.

Ostatně, nečekám, že si ministerstvo nechá vyfouknout pravomoc do toho kecat.

Ivo řekl(a)...
21. dubna 2020 v 14:23  

Super! Konečně sněmovna začíná docházet k tomu, že mezi "pedagogy" do škol přijdou normální lidé, kteří budou učiteli. Možná se pak ta normálnost přenese i na zpedagogizové ač v mnoha základních ohledech pologramotné MŠMT.tyrjir: jsem rád, že "mluvíte o sobě", pokud jste kantor :-)

Eva Adamová řekl(a)...
21. dubna 2020 v 14:31  

"... že mezi "pedagogy" do škol přijdou normální lidé, kteří budou učiteli."

A až se ti "normální" lidé stanou učiteli čili pedagogy, budou nenormální, že pane Týři? Taky si myslím.

Ale teď vážně. Příští školní rok bude pravděpodobně pro školy problematický. Dá se totiž předpokládat, že kvůli koronaviru se rozhodne nepokračovat celá řada důchodců a chronicky nemocní předdůchodci půjdou raději do předčasného důchodu. Nahradit tyto zkušené kantory nebude jednoduché, u některých aprobací to bude přímo nerealizovatelné.

Silvie A. řekl(a)...
21. dubna 2020 v 16:55  

lidé stanou učiteli čili pedagogy

Avšak pan Týř zdůrazňoval - chápu-li správně - že učitel NENÍ totéž co pedagog (čili vychovatel).

Radek Sárközi řekl(a)...
21. dubna 2020 v 18:14  

Ta tisková zpráva je plná chyb... Bohužel školský výbor nepodpořil ani vyšší příplatky pro třídní učitele.

Unknown řekl(a)...
25. dubna 2020 v 0:12  

Konečně! Vzhledem k tomu, že můj známý udrží křídu i moč, tak si splní svůj sen, přestane dělat skladníka a stane se UČITELEM! Vysvětlí mi někdo, proč jsem studovala vysokou školu?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.