Kandidáti na ombudsmana odpovídají na otázky ohledně zákazu hidžábu ve škole nebo diskriminace Romů

úterý 11. února 2020 ·

Deník Aktuálně, (a podobně také MF DNES) oslovil kandidáty na ombudsmana se několika otázkami. Jan Matys odpovědět odmítl. Odpovědi Stanislava Křečka a Vít Schorma byly leckdy přímo protichůdné.Mohou školy vyžadovat v běžné výuce sundání pokrývky hlavy i po muslimkách, které z náboženských důvodů nosí například hidžáb? 

Stanislav Křeček: Pokud školy vyžadují při výuce cokoliv, tak se to musí týkat všech žáků.

Vít Alexander Schorm: Na tuto otázku nedávno odpověděl Nejvyšší soud. Třebaže máme zatím k dispozici jen tiskovou zprávu o jeho rozsudku ze dne 6. prosince 2019, je postoj naší nejvyšší instance ve věcech civilního práva k této záležitosti naprosto jasný: školy to dělat nemohou.

Mají mít realitní kanceláře možnost nenabízet byty k pronájmu Romům, pokud si to jejich klienti nepřejí?

Stanislav Křeček: Nesmyslná otázka. Proč by to dělaly, když jsou placeny za plnění pokynů klienta? 
   
Vít Alexander Schorm: Rozlišování potenciálních nájemců z hlediska jejich etnického původu je v rozporu se zákonem. Tuto záležitost již posoudily naše soudy a dospěly k jednoznačnému závěru, že realitní kanceláře nejsou oprávněny porušovat zákon jen z toho důvodu, že si to potenciální pronajímatelé přejí.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.