Příprava duálního vzdělávání pokračuje, stejně jako výuka techniky na vybraných ZŠ

sobota 11. ledna 2020 ·

Duální vzdělávání v České republice dostává další impuls. Ministr školství Robert Plaga s vicepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem připravují změny v odborném vzdělávání. V nejbližší době má v gesci MŠMT vzniknout Rada pro odborné vzdělávání. Bude mít za cíl pokračovat v rozšiřování a prohlubování prvků duálního vzdělání a koordinaci těchto činností v regionech. Plánuje se také Dohoda o spolupráci, v přípravě je i legislativní ukotvení.Právě kraje budou, jak se shodují představitelé MŠMT a MPO, hrát v systému duálního vzdělávání klíčovou roli tak, aby bylo možné navázat na dobrou praxi a vzájemně si napříč Českou republikou předávat dobré zkušenosti z Moravskoslezského kraje nebo z kraje Vysočina. Pomoci s koordinací podpory duálního vzdělávání v regionech má plánovaná Dohoda o spolupráci, která má blíže definovat role jednotlivých aktérů na místní úrovni. Ministři o ní chtějí v nejbližší době jednat se zástupci krajů. Zároveň bude MŠMT a další partneři, zejména gesčně příslušná ministerstva, intenzivně pracovat na tvorbě standardů pracovišť pro duální vzdělávání tak, aby spolupráce mezi školami a firmami byla jednodušší.

„Vnímám to jako další příspěvek pro zvýšení atraktivity a kvality odborného vzdělávání,“ řekl po schůzce ministr školství Robert Plaga. „Duální vzdělávání je ve vyspělých zemích světa běžné, inspirovat se můžeme například v Německu a na Slovensku. U nás se o něm dvacet let bohužel jen mluvilo, teď už nabývá konečně konkrétní podobu. Dostatek technicky zdatných lidí, kteří už ve škole získají potřebnou praxi, je přitom základním předpokladem úspěchu inovativních technologických projektů,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává, že na vybraných základních školách od loňského září už pilotně funguje předmět Technika. Některé z nich by měli oba ministři navštívit.


Zdroj: Tisková zpráva MŠMT

2 komentářů:

laimes řekl(a)...
11. ledna 2020 v 11:18  

kulturu třeba učit a ne zatloukání hřebíků
https://www.youtube.com/watch?v=8bwvVw0KXPI

rváčkazvesela řekl(a)...
11. ledna 2020 v 14:33  

Opět - objevená Amerika. Jen si to pan ministr jinak nazve a už nám tam ne té vypolstrované židli zase pevněji sedí...Už abych byla v důchodu a věděla, že to neplatím z daní.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.