Diplom zárukou příjmu i spokojenosti. Nejnižší platy mají absolventi pedagogických oborů.

čtvrtek 9. ledna 2020 ·

Čerství absolventi se uplatňují ve svých oborech, mají nadprůměrné mzdy, práci si nacházejí rychle a jsou ve svém zaměstnání spokojení. Vyplývá to z robustního průzkumu Absolvent 2018, který zorganizovalo Středisko vzdělávací politiky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy ve spolupráci s Centrem pro studium vysokého školství. Zapojilo se do něj 23 veřejných a 14 soukromých škol, které oslovily přes 20 tisíc svých absolventů, kteří studium zdárně ukončili mezi lety 2013 a 2017. Průměrný hrubý plat daných absolventů činí 37 383 měsíčně, zatímco celorepublikový průměr byl v roce 2018 na 31 885 hrubého. Informuje deník Právo.
V současnosti mají nejlepší platy absolventi v oboru IT, kteří mají průměrně 60 174 korun. S velkým odstupem obsadili pomyslné druhé místo absolventi v oborech obchod, administrativa a právo (41 881), za nimi pak vysokoškoláci pracující ve službách (39 709). Naopak nejnižší platy mají pedagogové...

Dohromady 77 procent absolventů uvedlo, že pro jejich práci je vhodný buď výhradně obor, který vystudovali, anebo příbuzný. Ostatní dělají v úplně jiném oboru anebo jejich profese žádnou specializaci nevyžaduje. Podle průzkumu až třetina z nich zdůvodnila své uplatnění mimo obor tím, že se práce v oboru hledá obtížně, anebo nízkými platy. Každý čtvrtý zase připustil, že práce v oboru neodpovídá jeho představám. Na těžké shánění práce si stěžovali hlavně absolventi z oborů přírodních věd, matematiky a statistiky, ale také z oboru umění a humanitní vědy. Nedostatečné ohodnocení zase bylo na překážku lidem se vzděláním ve zdravotní a sociální péči či pedagogiky. 


Celý text naleznete v Právu

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.