Průzkum: Politická orientace českých občanů

neděle 27. října 2019 ·

Součástí zářijového šetření CVVM bylo několik otázek zaměřených na obecnou politickou orientaci občanů. Výzkum zjišťoval, ke kterým ideologickým proudům se občané cítí být blízko, a dále zkoumal jejich názory na některé základní otázky, v nichž se jednotlivé názorové proudy tradičně rozcházejí. Tato kombinace otázek byla naposled položena v říjnovém výzkumu před čtyřmi lety v roce 2015.V součtu první a druhé volby se třetina dotázaných se hlásí k sociálně demokratickému směru (34 %), o čtyři procentní body méně je zastánců liberalismu. Dalším v pořadí je konzervatismus s 22 % a směr ekologický s 18 % Oproti minulým šetřením posílil liberální směr o sedm procentních bodů, v první volbě se podíl zastánců tohoto směru prakticky vyrovnal se zastánci směru sociálně demokratického. Podíl zastánců socialistického a komunistického ideového směru postupně klesal na současnou úroveň 8, resp. 6 procent.

Dotázaní se většinově přiklánějí k výrokům, které jsou směsicí liberálního pohledu na roli státu v ekonomice, na soukromé vlastnictví a na svobodu a lidská práva, nerozhodného pohledu na odpovědnost státu v oblasti sociální, ekologického pohledu na životní prostředí.

Za zvláštní pozornost stojí, že oproti šetření v roce 2015 (i 2011) došlo k zásadnímu posunu (v řádu desítek procent) v názorech na odpovědnost jedince či státu (zajištění práce, sociální zabezpečení) ve směru zdůraznění odpovědnost jedince za vlastní život.


Celou zprávu naleznete zde

1 komentářů:

laimes řekl(a)...
28. října 2019 v 14:44  

"češi jsou národ husitský" jirásek
"češi jsou národ socialistický" masaryk
"češi jsou národ komunistický" nejedlý

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.