Kischovu cenu získala středoškolská učitelka Miroslava Poláková, popsala hrdinství i selhání odbojářů

sobota 28. září 2019 ·

"Jde o největší poctu, které se mi jako učiteli historie dostalo," sdělila Aktuálně bezprostředně po převzetí prestižního uznání středoškolská učitelka z Uherského Brodu Miroslava Poláková. Cesta k této ceně však nebyla jednoduchá. Poláková po 40 let shromažďovala v archivech historických ústavů či koncentračních táborů fakta o hrdinství, ale i selhání odbojářů. Hlavně však se stovkami z nich osobně hovořila. V knize například vystupuje úctyhodných 2083 osobností (zveřejněno je 528 fotografií)."O většině z nich se nevědělo anebo se na ně zapomnělo. O jejich statečném chování za nacistické okupace často nevěděli ani jejich blízci. Ti lidé totiž o svém boji proti okupantům po válce příliš nemluvili, vlastně mlčeli. Považovali ho za svou občanskou povinnost a tím to pro ně končilo," svěřuje se Poláková.

Cenný přínos její knihy nazvané Měli odvahu žít spočívá podle recenzentů tudíž i v tom, že z bezejmenných osob se vůbec poprvé stali konkrétní lidé. 


Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.