Antonín Kolář: Musel bych se před svými studenty stydět

čtvrtek 30. června 2016 ·

Vzkaz studentům, na nichž mi v českém školství nejvíce záleží. Jsou totiž nositelé kulturní budoucnosti naší společnosti. Dovětek k videu, které jsem nechal natočit dne 1. září 2015, k jehož zhlédnutí vás zvu a k uvažování nad ním vyzývám.


Velmi netradičně přivítal loni v září studenty prvního ročníku Masarykova gymnázia v Plzni třídní učitel Antonín Kolář. Přišel v arabském obleku a hovořil o toleranci a lidských právech. Kvůli tomu vznikl mezi ním a vedením školy vážný konflikt a ze školy odchází. (z článku na iDNES.cz Třídní učitel přivítal prváky v arabském oděvu, teď na gymnáziu končí)


26 komentářů:

Simona CARCY řekl(a)...
30. června 2016 v 9:10  

Pan Kolář možná cestuje časem, ale já ještě 1. 9. 2016 neprožila...

Simona CARCY řekl(a)...
30. června 2016 v 9:41  

Děkuji pane Wagnere, že jste text opravil. Mohl jste to zmínit...

Janek Wagner řekl(a)...
30. června 2016 v 9:55  

Omlouvám se, opravoval jsem datum ve spěchu na více místech.

Simona CARCY řekl(a)...
30. června 2016 v 13:20  

Díky

Tajný Učitel řekl(a)...
30. června 2016 v 17:11  

Pane Koláři, smekám. Držte se a nedejte se. To, co Vám provedlo Vaše vedení, je odsouzeníhodné a odpudivé. Je to důkazem toho, že bigotnost a xenofobie na českých školách, včetně výběrových gymnázií, bublá těsně pod tenkou skořápkou kultivovanosti. Zvážil bych soudní spor a mezinárodní medializaci Vašeho případu. Nejste to Vy, kdo poškozuje dobré jméno školy, je to její vedení a ti Vaši kolegové, kteří se za Vás nepostavili.

Eva Adamová řekl(a)...
30. června 2016 v 19:13  

Ono ani tak nejde o bigotnost a xenofobii, jako o pro Čechy typickou ředitelskou předposranost.

Romana Howe řekl(a)...
30. června 2016 v 19:40  

Podle toho, co vidím na nejmenované škole, je mi docela jasné, že skvělý přístup pana Koláře musí být nejen předposraným ředitelům ale i konzervativním, otupělým kolegům trnem v oku. Trnem, přes který nevidí les, ten krásný živoucí organismus osobnosti pana Koláře a jiných svobodomyslně, demokraticky smýšlejících učitelů a učitelek.

Ach jo, nemůžeme se i my spojit a vytvořit nějaké fórum na obranu myšlení, svobody ve školách?

krtek řekl(a)...
30. června 2016 v 19:45  

Nevím, nevím. Je správné o tom mluvit. Třeba o tom, že vedení bylo upozorněno předem a vyslovilo nesouhlas a vytýká především umístění videa na youtube.
Učitel se rozhodl odejít sám, zatím se mluví "jen" o tom, že dostal vytýkací dopis. Nic o odměnách, dalších výtkách, dalších sporech.
Asi jde o bouři ve sklenici vody. Předp... se střetla se silnou osobností nerespektující pokyny vedení.
U nás ve školním řádu je, žák chodí školy slušně upraven. Čepice během pobytu ve škole jsou vytýkány, občas i nějaký ten punkáč byl upozorněn, že jeho účes není vhodný. Ostatně obchodní akademie.
Nevím. Pokud se pan učitel rozhodl odejít, proč se konalo shromáždění na jeho podporu? Nevím. Učit na jedné škole s panem učitelem, asi bych ho respektoval, ale stavět se na jeho stranu? Fakt nevím.

Unknown řekl(a)...
30. června 2016 v 20:40  

důsledek porevolučního chlíva,pan kolega si zaprovokoval vzhledem k tomu, že je v kraji mininezam, tak si práci snadno najde,vedení školy se zachovalo racionálně ,vyhovělo rodičům, což je dnes hlas boží a zároveň byl odstraněn možný konkurent,všechno je jak má být

Vít Tomis řekl(a)...
30. června 2016 v 22:12  

Ach jo, nemůžeme se i my spojit a vytvořit nějaké fórum na obranu myšlení, svobody ve školách?

Ale můžete, copak vám to někdo zakazuje? I když je fakt, že pojem myšlení nejspíš chápou různí lidé různě...

Vít Tomis řekl(a)...
30. června 2016 v 22:13  

důsledek porevolučního chlíva,
Jistě. V roce 1985 ti něco podobného, kolego, prošlo nejspíš bez jakýchkoli problémů, že?

Nicka Pytlik řekl(a)...
30. června 2016 v 22:49  

Asi poprvé v životě se začínám těšit na prvního září.
Je tolik možností, kterak se uplatnit ve fóru na obranu myšlení a svobody!

Nicka Pytlik řekl(a)...
30. června 2016 v 22:55  

A aby fórum bylo džendrově vyvážené...

Nicka Pytlik řekl(a)...
30. června 2016 v 23:00  

Nebo s prezidentskými ambicemi...

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
1. července 2016 v 0:08  

Tajný, spojte se s Renátou. Co z toho bude, se uvidí...

Nicka Pytlik řekl(a)...
1. července 2016 v 0:22  

Co z toho bude, se uvidí...

Pytlici tuší, že něco džendrově vyváženého s prezidentskými ambicemi netušených možností.

krtek řekl(a)...
1. července 2016 v 4:14  

Ale nezapomeňte nachystat kameru, žáky, vedení a média! Jakožto netřídní jsem těchto dilemat ušetřen.

Tajný Učitel řekl(a)...
1. července 2016 v 8:39  

Krásné léto kolegové.

Unknown řekl(a)...
1. července 2016 v 9:35  

Všem váženým kolegyním a kolegům
přeji krásné léto a pěkné prožití zasloužených prázdnin.

Budu ráda, když se tu občas potkáme i o prázdninách.

Unknown řekl(a)...
1. července 2016 v 10:01  

"Ach jo, nemůžeme se i my spojit a vytvořit nějaké fórum na obranu myšlení, svobody ve školách?"

Paní Kalabisová, doporučuji i toleranci druhým směrem. To znamená vzít si kříž do ruky a procházet se někde v Saúdské Arábii, Kataru, SAE, Súdánu,..A pak skutečně poznáte jak funguje tolerance, svobodné myšlení.

Unknown řekl(a)...
1. července 2016 v 10:06  

Tajný, spojte se s Renátou. Co z toho bude, se uvidí..

Dobrý postřeh, ale jde zde s největší pravděpodobností o propagandu jisté obecně prospěšné společnosti.

Jana Karvaiová řekl(a)...
1. července 2016 v 12:43  

Tajný=Svoboda

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
1. července 2016 v 14:09  

Na co kříž? Stačí šortky.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
1. července 2016 v 14:14  

Co tak 1. září vyrazit ve svazácké uniformě? Abychom prubli ten voňavý les tolerance...

Unknown řekl(a)...
1. července 2016 v 15:27  

ale no tak,už jste jak ty děti,užívejte prázdnin,pokud vyrazíte do orientu tak si tam opatřete takovýto obleček,já ho měl a v létě na zahradu je to při popíjení kávy šik,teda na hlavě jsem měl klasický fez ze strakonic,ale mám ještě ve skříni nový kilt i s portmonkou,to mně koupil syn,ještě mám klasickou vyšívanou rubašku ala rasputin,a po dědovi,pozor,mám originál tropickou přilbu z jeho válčení za první války v turecku,mimochodem nevím,co tím oblekem,chtěl kolega demonstrovat,chápal bych brnění,potapěčský obleček či skafandr ale tohle,jediná poučná věc ,která se na tom dá demonstrovat jest provedení velké ve stoje i za chůze (k malé si čopnou),to takový arab jde po ulici,zastaví se,zamyslí se,pohlédne na nebe a jde dál a za ním zůstane na cestě.....

Unknown řekl(a)...
2. července 2016 v 9:41  

Až se hanbím, že moje první září obvykle probíhají stylem "no ahojte, školní řád znáte, tady se mi podepište, kdo chcete revalidační známku na ISIC, peníze vybíráme do konce týdne, nějaké dotazy, ne, to už bude devět, musím běžet k opravné maturitě, tak nazdar, pěkný školní rok" :-(.

Jediné, co podle mne kolega říkat nemusel, byla ta zmínka o tom, že vedení školy by mohlo mít proti jeho vystoupení námitky. Moje taktika je jiná — tvářit se, že právě tohle je normální, přesně tohle máme tak hezky sepsáno v našich vzdělávacích programech (výchova k toleranci, myšlení v globálních souvislostech, kompetence k učení atd.). Na to vám vedení školy jaksi nemůže říct ani popel, a i kdyby došlo na nějaký spor s rodiči, může se učitel i vedení školy o tyto závazné dokumenty jednoduše opřít. Je ale nebezpečné před třídou přiznat, že nemám u ředitele či kolegů podporu — sice tím získáte image rebela, ale taky vám to ta třída může i docela nepříjemně vrátit. Dospívající umí velmi dobře vytušit spory mezi námi dospělými a využít je ve svůj prospěch.

Ale jinak před kolegou vážně klobouk dolů, promluvit k prvákům takhle o Komenském i dělení nulou — super :-). Je to skutečný pedagogický talent, to musí uznat i největší škarohlíd.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.