Spolužák Rom je fajn, ale je výjimka, uváděli studenti v průzkumu

pátek 31. května 2019 ·

Pražští středoškoláci o Romech, které osobně znají, často mluví pozitivně, ale menšinu jako celek nezřídka odsuzují. Vyplývá to z průzkumu o postoji k menšinám a k migraci, kterého se zúčastnili studenti dvanácti pražských středních škol. Informuje iDNES.


Vhled do názorů studentů provedla společnost Anthropictures pro Multikulturní centrum Praha. Tvůrci ovšem upozorňují, že se jedná pouze o sociální sondu, protože vzorek není reprezentativní. Na sběru dat i vyhodnocování se podíleli sami středoškoláci a z průzkumu vznikne v červnu dokument, který pomůže učitelům při výuce.

Z debat a rozhovorů často vyplynulo, že studenti pozitivně brali své romské sousedy či kamarády a snažili se nepaušalizovat. Když ale skupinu paušalizovali, byli spíše negativní.

Žáci rovněž vyplňovali anketu, jak si na toto téma utvářejí názor a kde získávají informace. Více než 38 procent studentů označilo za nejdůvěryhodnější zdroj informací a autoritu své rodiče.

Za nejméně důvěryhodné pak respondenti považovali politiky, příliš ale nedůvěřovali ani sociálním sítím a médiím. Paradoxně ale nejčastějším zdrojem informací o Romech a menšinách jsou podle dotázaných právě média. Nejméně často si žáci informace vyhledávají sami.

 
Celý text naleznete zde

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.