Škola děti učí dva cizí jazyky, ale naučí? Co funguje, jsou počítačové hry a seriály.

čtvrtek 4. dubna 2019 ·

Podle Marie Horčičkové, zástupkyně ředitele ZŠ Angel v Praze, si rodiče důležitost jazyků dobře uvědomují, ale oficiální vzdělávací politika zatím trochu pokulhává. „Třídy se na jazyky musejí dělit od 25 dětí, takže pokud máte ve třídě dětí 24, je podle vyhlášky naprosto v pořádku učit takovou třídu jako celek. Zapsali byste se do kurzu, kde by sedělo 24 lidí? Pochybuji,“ říká Horčičková pro magazín Rodiče vítáni.


Marie Horčičková (linkedin.com)
Pokud se děti na hodiny dělí, je podle Marie Horčičkové situace o mnoho lepší. Přesto by ale rodiče neměli mít od školní výuky přehnaná očekávání. „Je potřeba si uvědomit, že podle společného evropského referenčního rámce by se děti ve druhém cizím jazyce na ZŠ měly dostat na úroveň A1, což v podstatě znamená, že dokážou pozdravit, představit se, nakoupit si základní věci. V prvním jazyce pak dosáhnou na úroveň A2 a maturanti na B1. To znamená, že by měli víceméně plynule hovořit o svém životě, vyjadřovat se v budoucím a minulém čase, vyprávět příběh, vysvětlit své názory, obavy a naděje do budoucna. Nic víc, nic míň.“

Spíš než škola seriál Jak říká Marie Horčičková, když se má dítě opravdu naučit cizí jazyk, jsou tři hodiny týdně ve škole málo. Ideální je se s cizím jazykem v nějaké formě potkávat denně. „Dřív to byl problém, hlavně mimo velká města, kde člověk na cizince nenarazil a cizojazyčné knihy a časopisy byly drahé. Dnešní děti ale mají možnost hrát na internetu hry, sledovat seriály, ke kterým si dají jen anglické titulky a nasávají hovorové obraty. Pro předškoláky je skvělé klidně i Prasátko Peppa, starší děti pak můžou sledovat pohádky nebo seriály. Jednou si je pustí česky, pak už můžou v angličtině. I moje dcera, která je v páté třídě, sleduje svoje oblíbené youtuberky – a jak se jim snaží porozumět, tak se učí.“


Celý text naleznete zde

2 komentářů:

laimes řekl(a)...
4. dubna 2019 9:39  

člověk se cizí jazyk naučí za 2-3 roky,pokud není schopen se ho naučit za 4 tak se ho nenaučí nikdyje úplný nesmysl učit všechny stejné učivo od školky po maturitu je to ztráta času,úsilí a peněz...
pro čyřkaře z češtiny stačí seznámení s jazyken dobrý den a nashledanou,trojkaři již základní gramatika a jedničkáři gramatika pořádně plus konverzace,o tom to je,ti jedni vpohodě 24 ve třídě 2 hod týdně,ti nejjlepší ,4 hod týdně (mluvíme o gymplu),z toho 2 hod konverztačka a stačí dva roky,cizí jazyk by neměl být vůbec maturitním jazykem,znát cizí jazyk jest soukromá věc každého...
buďme realisti a neprovozujme frajeřinu,nejsme národ emograntl jako poláci a na dovolenou jezdíme do chorvatska kde se domluvíme česko-slovensko-rusky a rukaka

jir řekl(a)...
4. dubna 2019 17:55  

Pěkná slova. Kdybych se na to díval z pohledu Teorie spiknutí, tedy snahy zhloupnout národ zavedením druhého jazyka a tím omezením jiných oblastí vzdělávání, tak se to docela podařilo.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.