Polští učitelé chtějí stávkovat. Žádají přidat a vadí jim i nepovedená reforma konzervativců

pondělí 8. dubna 2019 ·

Do časově neomezené stávky má vstoupit většina učitelů polských mateřských, základních i středních škol. Požadují vyšší platy a protestují proti předloňské školní reformě, která vnesla do školství chaos a šest a půl tisíce učitelů z té části gymnázií, jež byla zrušena, přišlo o práci. Šance, že by se vláda a nejsilnější učitelský odborový svaz ZNP na poslední chvíli dohodly na kompromisu, byla o víkendu malá. Informují Hospodářské noviny.


Slawomir Broniarz (twitter.com)
Hlavním tématem jednání i stávky jsou peníze. Vicepremiérka Beata Szydlová během pátečního kola rozhovorů nabídla sice zvýšení učitelských platů o patnáct procent, ale až od roku 2023. Zároveň vznesla požadavek zvýšit počet povinně odučených hodin. Při vyjednávání, která naplno vypukla až v týdnu před stávkou, Szydlová opakovaně apelovala na učitele, že budou zodpovědní za to, že žáci končící osmou třídu základní školy a střední školu nebudou schopni složit závěrečné zkoušky, a zkomplikuje se jim tak cesta na další stupně vzdělávání. Zkoušky jsou naplánovány na polovinu dubna.

Slawomir Broniarz, šéf odborů ZNP, sdružujících třetinu z 600 tisíc učitelů, už vyválčil zvýšení platů na vládě Občanské platformy v roce 2008 a před dvěma lety zorganizoval jednodenní protest proti připravované reformě.


Celý text naleznete v Hospodářských novinách

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.