Glosa Šimona Pánka: Mediální vzdělávání potřebujeme jako sůl

pátek 8. března 2019 ·

„Je proto důležité, aby mladí lidé věděli, jaký je zdroj informací. Zda se jim dá věřit či nikoliv. Proto musí existovat v našem školství mediální vzdělávání. To, co je například v severských evropských státech nedílnou součástí vzdělávací soustavy už dlouho. Lidé jsou pak daleko méně manipulovatelní. Bohužel, na českých školách mediální výuka nikterak silně neprobíhá. Učitelé si sice uvědomují, že ji potřebují, ale nemají většinou pro výuku dostatečné podklady. Je to tedy téma, kterým bychom se měli zatraceně rychle začít seriózně zabývat,“ říká Šimon Pánek pro Seznam Zprávy.

Celý text a pořad ke stažení naleznete zde

5 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...
8. března 2019 12:01  

"nemají většinou pro výuku dostatečné podklady."

Co vám brání ty podklady vytvořit. A mají o to vůbec naši politici zájem?

Mediální výchova patří do občanské nauky případně českého jazyka a okrajově do dějepisu a přírodovědných předmětů. Prvně musíte začít u toho, aby občanská nauka nebyla nebyla jen výchova, ale aby žáci taky něco věděli a uměli. Neboli místo planého plkání návrat k faktům.

laimes řekl(a)...
8. března 2019 14:45  

„Je proto důležité, aby mladí lidé věděli, jaký je zdroj informací. Zda se jim dá věřit či nikoliv."
-tak tohle žádná mediální výchova nevyřeší,to částečně vyřeší nabiflování zaručenách dat a dovedností s nimi logicky pracovat
-nicméně žáci by měli být informováni o médiích,jejich fungování a produktech,jsoui dvě možnosti jak to provozovat:1/jako součást čj a ov (zsv) na zš a sš 2/jako samostatný předmět ve 3. a 4. roč gymnázia (zde to ovšem musí učit aprobovaní učitelé = absolventi fmk)

Tajný Učitel řekl(a)...
8. března 2019 15:56  

Aby uměli žáci rozlišit co je pravda a co je manipulace, musí nejprve dost mnoho číst a aby četli, musí nebýt na smartudělátkách, což je fantasmagórie. Proto manipulace pokvete vesele dál, jak jarní květinka zalévaná vláhou ignorantství a digitální demence.

Petr Portwyn řekl(a)...
9. března 2019 12:42  

Pane Tajný, Vy překvapujete...

Petr Portwyn řekl(a)...
9. března 2019 12:43  

Mirek Vaněk:

Jen to ne... Od pana Pánka by to byly materiály jak z ÚVé.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.