„U cizích čekatelů je daleko větší tolerance k barvě pleti“. Romské děti zachraňují od děcáku Skandinávci i Italové

úterý 26. února 2019 ·

Zrušení kojeneckých ústavů by byla chyba, ale jejich transformace je potřebná, shodli se členové zdravotního a sociálního výboru Sněmovny na čtvrtečním zasedání v Mostě, jehož součástí byla i prohlídka místního kojeneckého ústavu. V ústavu se momentálně nachází 71 dětí, z nich tři čtvrtiny jsou malí Romové. Reportáž přinášejí Novinky.cz.


Drtivá většina dětí má podobný osud: jsou to většinou děti narkomanů, lidí závislých na alkoholu či nikotinu. „Devadesát devět procent dětí je u nás rozhodnutím soudu. Jen v naprosto výjimečných případech sem jdou na dobrovolný pobyt na žádost rodičů,“ uvedla sestra Jitka Skálová.

Pro mnohé z malých Romů vede jediná šance, jak se dostat do rodiny, přes mezinárodní adopci. Loni šlo z mosteckého kojeneckého ústavu poprvé více dětí do zahraničí, než se uchytilo v českých rodinách.

„Jsme kojeňák, který má nejvíc dětí v zahraničí,“ sdělila vedoucí sociálního úseku kojeneckého ústavu Helena Cidrychová. Největší zájem o české děti je podle ní ve skandinávských zemích Švédsku a Dánsku, pro děti si sem jezdí ale i Italové, Rakušané a obyvatelé Islandu.

„U cizích čekatelů je daleko větší tolerance k barvě pleti, ale i k různým zdravotním postižením. Jsme za mezinárodní adopce rádi, je to pro mnoho dětí jediný způsob, jak se dostat do rodiny, a ne do dětského domova,“ řekla.


Celý text naleznete zde

1 komentářů:

E.Kocourek řekl(a)...
26. února 2019 17:00  

Mazání beze stopy? Tak o čempak se na ČŠ nesmí psát? O malých Romech? O velkých Romech? O pošetilých cizincích? ////Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.