Jak zabránit tomu, aby se o novém řediteli školy nerozhodovalo na základě sympatií a antipatií.

středa 6. února 2019 ·

Ministr školství Robert Plaga (ANO) se dostal do sporu se zástupci obcí a měst. Byl by rád, kdyby jeho úřad do budoucna mohl více mluvit do výběru ředitelů škol. A to právě na úkor obcí, které tyto školy zřizují. „Znám případy naprosto profesionálně odvedených konkurzů i konkurzů diletantských, kde rozhodovala osobní antipatie či sympatie. Záleží na přístupu zřizovatelů škol, jaké má představy o tom, kdo by měl být ředitelem, a jestli vůbec nějaké mají,“ říká pro MF DNES Karel Derfl z občanského sdružení Trvalá obnova školy, které sdružuje ředitele škol. To, že tu nejsou dána jasná kritéria, jak vybírat, podle něj usnadňuje vnášet do konkurzu politické a osobní motivy.


Ještě před Vánocemi Plaga předpokládal, že bude platit od jara. Nepochyboval ani o tom, že se mu podaří všechny jeho úřadem navrhované změny prosadit ve vládě. „Chápu, že se to nesetká s nadšením zřizovatelů. Větší vliv na složení konkurzních komisí chceme mít přes školní inspekci,“ řekl na tehdejším setkání s novináři.

Na začátku nového roku už je ale jeho úřad v odhadech opatrnější.

Obce jsou na rozdíl od ministerstva s tím, jak konkurzy probíhají, spokojené. „Vnímáme to jako omezení samospráv, jelikož obce a města jako zřizovatelé nesou odpovědnost za výběr a provoz základních a mateřských škol,“ komentuje záměr ministerstva výkonný ředitel Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal.


Celý text naleznete v MF DNES

6 komentářů:

laimes řekl(a)...
6. února 2019 v 11:30  

školy musí řídit školské úřady spadající pod mšmt a ne dýleři a trakoristi na obcích,pravidla musí být jasná:10 let odučeno, pedagogické + marketinkové /ekonomické/ vš vzdělání a pak se zájemce sám zapíše do registru čekatelů a školský úřad jej jmenuje až bude potřeba,funkční období 5 let ,max 2x po sobě a pak 5 let pauza,a je to,plat dvojnásobek učitelského

E.Kocourek řekl(a)...
6. února 2019 v 12:02  

Pan laimes má svou představu o demokracii. ////

Ti laimesovi "dýleři a trakoristi na obcích", to jsou rodiče žáků a studentů, a na fungování škol mají legitimnější zájem nežli ministerský ouřada kdesi v Praze. Takže o školách (ZŠ a SŠ) by měla rozhodovat obecní zastupitelstva, která reprezentují právě ty dýlery a traktoristy. ////

MŠMT je třeba zrušit, pozemek přeorat a posypat solí. Co s personálem? Taky by mě něco napadlo ... ////

laimes řekl(a)...
6. února 2019 v 13:18  

priorita státu stojí nad zájmy rodičů a dětí,jinak stát strácí smysl a propadáme se do anarchokomunismu,demokracie je o svobodné volbě,komu se nelíbí škola státní má mít svobodnou volbu školy soukromé,nikdo nemůže bránit rodičům založit si a provozovat (třeba i prostřednictvím obce) vlastní školu, o chodu školy (řízení) musí rozhodovat odorníci a ne rodiče,rodič není kvalifikace,

Pavel Doležel řekl(a)...
6. února 2019 v 14:19  

Pane Kocourku, oni nemají ve skutečnosti zájem na fungování vzdělávání, oni mají zájem na tom, aby jejich potomci byli co nejvíce ve vatě. A tam se zájem společnosti střetává se zájmem jednotlivce. Vysvětloval jsem to ve svém blogu na iDnesu již před časem. Pokud vás to zajímá, přečtěte si to.

Podobné je to při prosazování zájmů jednotlivce v trestním právu. Prostě ano, některé zájmy jednotlivců jsou v zájmu společnosti potlačovány a některé dokonce trestány. Nevidím na tom nic divného. Nebo vy jste jako anarchista i proti uplatňování a vymáhání trestního práva?

E.Kocourek řekl(a)...
6. února 2019 v 17:52  

Zájem společnosti, už se hluboce ukláním, pane Doležel. A copak to je, ta vaše "společnost", která má zájmy v ostrém rozporu se zájmy nás nicotných jednotlivců? Kdo patří do té vaší společnosti? Patří tam třeba bruselští úředníci a vládcové EUropy? A což takhle migranti v ulicích belgických a francouzských měst? Taky společnost se zájmama? A což takhle neintegrovaní neintegrovatelní potomci migrantů v ixté generaci? Vaše společnost? A což takhle milióny obyvatel Afriky zvažující cestu přes Středozemní moře? Ti už ne? Nebo ti taky? ////

Celkem beru, že tu existuje a funguje stát, i když si o něm myslím ledacos. Líbí se mi obec. Ale společnost? ////

Pane Doležel, správně jste odhadnul, že jako anarchista mám k uplatňování a vymáhání trestního práva rozporuplný vztah. Celkem bych akceptoval, kdyby to trestní právo interpretoval obecní soudce a vymáhal místní, obcí zvolený šerif. Pokud ale naopak to trestní právo formuluje vrchnost kdesi v Bruseli - zákazy igeliťáků a podobné, naopak legalizace migrace - moc mi to trestní právo nevoní. ////

Vaše názory, pane Doležel, mě celkem zajímají, ale chcete-li mi něco sdělit, napište mi to sem. ////

laimes řekl(a)...
7. února 2019 v 13:11  

česká společnost je to poslední ,co nám ještě zbylo,dobrovolně jsme se vzdali státu-čssr,dobrovolně jsme vstoupili do eu a nato,dobrovolně jsme pozbyli státní a ekonomickou svéprávnost,zůstala jenom ta společnost-společenství-socium....a je pod silným tlakem,je třeba z české společnosti udělat evropskou,z čecha evropana,je snaha vygunovat národní identitu tak jak se to podařilo u němců,beneluxínů,skandinvců a i ti francouzi již nejsou tak úplně francouzi...e kocourek si představuje městečko v oregonu či vesnici v ticinu,to jsou vaše představy,zděsil byste se,kdybyste tam či tam měl žít,v oregonu jsem sice nebyl,znám z doslechu, ale brutálně totalitní přímou demošku ticina znám osobně,jsou tam všichni mešuge

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.