Analytik: Bez práce jsou nejvíc vyučení, mají omezené možnosti

čtvrtek 28. února 2019 ·

Přestože si firmy v současnosti často stěžují na nedostatek řemeslníků a absolventů učebních oborů, mezi nezaměstnanými jsou i v době ekonomického růstu nejčastěji právě vyučení. V loňském třetím čtvrtletí jich bylo víc než rok bez práce 15.300, zatímco počet dlouhodobě nezaměstnaných s maturitou byl zhruba poloviční. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle analytika Daniela Münicha z Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) na to má vliv mimo jiné nízká úroveň vzdělání lidí s výučním listem, která omezuje jejich možnosti výběru povolání. Informuje ČTK.

Celý text naleznete zde

4 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...
28. února 2019 7:37  

Milý chytří analytici a novináři. Nízká úroveň vzdělání je dána nízkými studijními předpoklady žáků. 76% populace je na maturitním oboru. Tedy na učebních oborech je těch 24% nejslabších. Chcete jim naordinovat vysokou školu? Myslíte, že to pomůže? Že to problémy zaměstnavatelů vyřeší?

laimes řekl(a)...
28. února 2019 10:21  

bez práce jsou vyučenci proto,protože:
1/nemají startovací kapitál pro živnost
2/nechtějí pracovat v montovnách za ukrajinských podmínek
3/mnohé montovny již ani čechy do práce neberou - pouze agenturní "ukrainu"

Jiri Janecek řekl(a)...
1. března 2019 6:13  

Docela by mne zajimalo, jak je mozne, ze vyuceni jsou na tom hure, nez lide se zakladnim vzdelanim…

laimes řekl(a)...
1. března 2019 9:09  

janeček/ jde pouze o kolonku ve statistice,jsou na tom v principu stejně,obojí skončí bez práce či v montovně..
ti se zákl vzděláním jen dvakrát absolvují prvák na dvou učilištích...Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.