Bohumil Kartous: Česko má zase jednou dobrého ministra školství. A už se spekuluje o jeho výměně

pátek 18. ledna 2019 ·

„V historii porevolučního ministerstva školství je možné nalézt naprosté protiklady. Často ideologicky zcela protichůdné. Byli to lidé, kteří se upřímně snažili posunout české vzdělávání dopředu, jako Ondřej Liška či Petr Fiala. První vnímavý k sepětí vzdělávání a ústavy, snažící se naplnit předpoklad vzdělávání jako ústavního práva. Druhý jako člověk, který přináší na ministerstvo trvale absentující expertizu a akademicky vybroušený úsudek. Pak tu byly tragikomické postavy typu Josefa Dobeše nebo Marcela Chládka. Lidí, kteří se dostali do mocenské pozice vlastně nešťastnou náhodou a následně se stali loutkami nějakých transparentně neartikulovaných zájmů, bez ohledu na dopady,“ píše Bohumil Kartous v Lidových novinách.


Bohumil Kartous (eduin.cz)
Nutno uznat, že za dobu, kterou strávil Robert Plaga v úřadu, se projevil jako člověk, který vnímá svou roli přece jen mnohem komplexněji. Měl jsem už možnost hovořit s různými lidmi, kteří podobnou pozici zastávali, a musím uznat, že přehled a způsob uvažování Roberta Plagy o problémech českého školství mě příjemně překvapil.

Chápu, vláda funguje jako celek a některá zadání jsou velmi kontroverzní. Jako například nutnost „ušetřit“ na inkluzi stovky milionů, přičemž systém každoročně postrádá několik desítek miliard korun. V tomto ohledu je Plaga členem právě této, nikoliv jiné vlády.

Na druhou stranu, když přišlo pár hejtmanů ANO s nápadem na zavedení cut-off skóre v přijímačkách na střední školy, Plaga se ohnout nenechal. Dobře dělá. Těžko by sám před sebou obstál.


Celý text naleznete v Lidových novinách

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.