Vzniká Centrum Karla Čapka, nová platforma pro etiku nových technologií

neděle 28. října 2018 ·

Tři ústavy Akademie věd a fakulta Univerzity Karlovy spojují své síly v Centru Karla Čapka pro studium hodnot ve vědě a technice. „Mám radost, že se nám daří propojovat výzkum různých vědních oblastí. Otázky spojené s etikou a právem v oblasti umělé inteligence jsou komplexním problémem a nelze vystačit s úzkým jednooborovým pohledem,“ řekl ředitel Ústavu informatiky Emil Pelikán.

Centrum Karla Čapka chce reagovat na komplikovaná témata, která se s nástupem nových technologií objevují, ať už to jsou například autonomní vozidla, vojenské systémy, genetické modifikace rostlin a živočichů, robotičtí ošetřovatelé či aplikace kmenových buněk.

Jak stojí v ustavujícím prohlášení: „Morální myšlení a praxe i současná právní regulace bohužel nedrží s vědecko-technickým rozvojem krok.“

Spolupráce akademických pracovišť a univerzitní fakulty by měla mít jak filozofický, tak legislativní dopad. „Posouvat hranice poznání je stále těžší, mezioborovost je o lidech a všechny dohody fungují na osobní bázi. V tomto případě mám velkou naději, také s ohledem na fakt, že se dobře známe a že to bude fungovat ještě lépe,“ uvedl děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jiří Zima.


Zdroj: Tisková zpráva Akademie věd ČR

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.