Zpráva EU: ČR je druhou nejhorší zemí unie v dostupnosti jeslí

neděle 9. září 2018 ·

Česko je po Slovensku v EU druhou nejhorší zemí v nabídce jeslí, školek a dalších zařízení pro děti do tří let. Místo v nich mělo necelých pět procent českých chlapců a děvčat. Průměrně měla přitom v EU péči v roce 2016 zajištěnu třetina dětí. Vyplývá to z evropské zprávy o rozvoji zařízení péče o děti, kterou se dnes zabýval sněmovní sociální výbor. Podle Evropské komise je dostupnost školek a dalších zařízení zásadní pro to, aby matky a otcové malých dětí mohli pracovat. Informuje ČTK.EU si už v roce 2002 stanovila takzvané barcelonské cíle, že by školky a další zařízení měly být dostupné 90 procentům dětí nad tři roky a třetině dětí do tří let. První cíl splnilo 12 členských zemí, druhý cíl stejný počet států. V Česku měla v roce 2016 místo v zařízeních 4,7 procenta dětí do tří let a 81 procent dětí nad tři roky.

"Víme, že ČR dlouhodobě velmi zaostává a cílům se zdaleka neblíží. Má to negativní dopady na postavení žen na trhu práce. Máme nejhorší výsledek v rozdílu výdělků žen a mužů," uvedl na jednání sněmovního sociálního výboru ředitel odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády Radan Šafařík. Podle něj výzkum ukázal, že by se velká část českých matek s dvouletým potomkem ráda vrátila do práce, kvůli nedostatku částečných úvazků a školek ale nemohou.

Situace v Česku se podle zprávy výrazně nezlepšuje. V roce 2011 péče fungovala pro pět procent dětí do tří let, o dva roky později pro dvě procenta dětí. Do roku 2016 se podíl zvedl na necelých pět procent. U dětí nad tři roky věku roste pomalu. V roce 2011 dosahoval 74 procent, v roce 2015 pak 77,5 procenta a předloni 81 procent. Česko tak patří ke státům s nejnižší dostupností péče o předškolní děti.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.