V českých školkách rychle přibývá dětí s autismem. Jejich počet se za poslední dekádu ztrojnásobil

pátek 21. září 2018 ·

Mateřské školy se starají o čím dál více dětí s autismem. Do školek chodí zhruba 366 tisíc dětí a tři procenta z nich vyžadují speciální péči. V této skupině se podle dat Českého statistického úřadu za poslední dekádu ztrojnásobil podíl autistů. Momentálně jich je ve školkách přes tisícovku. Statistici zároveň upozorňují, že děti se zvláštními potřebami chodí stále častěji do klasických tříd než do specializovaných zařízení. Ta před deseti lety navštěvovalo 80 procent takových dětí, letos to bylo již jen 65 procent. Informují Hospodářské noviny.


Odborníci trend vítají, protože především pro děti s lehčími formami autismu je zásadní se co nejdříve zapojit do běžného kolektivu. To, že je ve školkách více autistických dětí, nemusí znamenat, že se jejich počet v populaci dramaticky zvyšuje. Příčinou je podle odborníků spíše lepší diagnostika a větší informovanost veřejnosti.

Ve školkách se o autistické děti v některých případech stará asistent, zároveň s nimi pracují takzvaná speciálně pedagogická centra, která by měla pravidelně zjišťovat, jak se dítěti v kolektivu daří. Reálně jsou ale tato centra přetížena a nedokážou rostoucí počet autistů ve školkách pokrýt dostatečným množstvím pracovníků.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.