Oldřich Botlík: Za svoji tiskovou zprávu by měl Cermat u maturitní písemné práce z ČJL propadnout

čtvrtek 6. září 2018 ·

Cermat dne 4. 9. 2018 upozornil bez dalšího upřesnění, že na dvou cizích webech bylo téhož dne zveřejněno chybné řešení didaktického testu z matematiky a že sám zveřejní správné řešení dne 10. 9. 2018. Propásl tak jedinečnou příležitost mlčet. Za takovou tiskovou zprávu by měl Cermat u maturitní písemné práce z ČJL propadnout.


Oldřich Botlík (eduin.cz)
Vůbec totiž neprozradil, o který „didaktický test z matematiky“ se jedná a ve kterých úlohách mají na oněch webech chybu. Nejspíš půjde o maturitní test z podzimního termínu 2018, který se psal tento týden v pondělí. Jde ale jen o můj dohad – nehodlám přepočítávat ještě také neoficiální výsledky, abych zjistil, co se vlastně děje.

Zdá se, že pokud jde o (dez)informování veřejnosti, obula nová ředitelka Cermatu M. Kleňhová velmi rychle boty svého předchůdce. Namísto podobných jalových sdělení má Cermat současně se zveřejněním testů zveřejnit i vlastní představu o správných odpovědích a také ji podrobně odůvodnit. Jednak se ukáže, s jakými správnými odpověďmi vlastně pracuje a jak přesně umí dokázat, že jeho řešení je správné a úplné. A současně sníží riziko, že někdo jiný rozšíří řešení chybné. Pokud tedy řešení uvedené na oněch webech opravdu chybné je – neustále se přesvědčuji o tom, že když něco tvrdí Cermat, ještě to zdaleka nemusí být pravda.

Když ale Cermat své vlastní řešení nezveřejnil, ať se laskavě drží zpátky a nekomentuje takto diletantsky práci těch, kteří jsou vůči maturantům i veřejnosti mnohem vstřícnější. Oni totiž – na rozdíl od Cermatu – nesou kůži na trh.


Citovanou tiskovou zprávu Cermatu naleznete zde

5 komentářů:

Q. E. D. řekl(a)...
6. září 2018 v 8:38  

Ale, ale, že by ten chybný test byl na webu Botlíkově a potrefený houser zakejhal? :)

Oldřich Botlík řekl(a)...
6. září 2018 v 9:02  

Měl byste číst s větším porozuměním.

Nejde o chybný test, nýbrž -- podle Cermatu -- o chybné řešení některé úlohy, případně některých úloh blíže neurčeného testu.

Zpráva Cermatu jmenovitě zmiňuje dva weby a ani s jedním z nich nemám nic společného. Odkaz na zprávu Cermatu najdete pod článkem. Až si ji přečtete, třeba se zmůžete na hodnotnější komentář.

mirek vaněk řekl(a)...
6. září 2018 v 13:10  

"Za takovou tiskovou zprávu by měl Cermat u maturitní písemné práce z ČJL propadnout."

Nevidím sebemenší důvod. Kdo umí středoškolskou matematiku, tak si úlohy přepočítá a chybu si najde.

"současně se zveřejněním testů zveřejnit i vlastní představu o správných odpovědích a také ji podrobně odůvodnit."

Cermate, co sis to dovolil, nepublikovat hned přesný výsledek s podrobným rozborem, aby tomu porozuměl i ten nejhloupější občan a mohl zahájit obsáhlou diskuzi, co vše se mu na tom nelíbí!

Simona CARCY řekl(a)...
6. září 2018 v 16:05  

Ano, ano alergická reakce u OB dostoupila vrcholu. Bylo by fajn, kdyby se OB věnoval těm aspektům, které mohou žákům uškodit. A mezi ně patří dezinformační činnost podnikatelů ve vzdělávání, mezi něž sám patřil. Jistě nepřidá maturantům na klidu, když jim tihle amatéři dávají falešnou naději a to jen díky vlastním chybám. Chybu může udělat každý, ale takové chyby zvýší jen počet marných odvolání, k nimž se zřejmí neúspěšní maturanti již předem agregují v diskusních skupinách sociálních sítí. Minimalizace tohoto zklamání by, pane Botlíku, byla smysluplným využitím vaší neutuchající energie.
A to pomíjím skutečnost, že uvedená informace není tiskovou zprávou, jak ve své předpojatosti OB nepravdivě tvrdí.

Simona CARCY řekl(a)...
6. září 2018 v 16:07  

Ještě doplněk: otevřenost, po které OB volá, neznamená rozhodně nějakou olympiádu, ze které by mělo vyplynout, že rychlé zveřejnění něčemu zásadně pomáhá.
Pomáhá pouze pravdivé zveřejnění.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.