Ministryně Maláčová chce zrušit spodní věkovou hranici pro přijetí do mikrojeslí

čtvrtek 13. září 2018 ·

Mikrojesle jsou v ministerském návrhu popsány jako nejmenší dětská skupina. Platí pro ně, že se jedna chůva může starat nejvýš o čtyři děti ve věku mezi šesti měsíci a čtyřmi lety. Ministerstvo nyní uvažuje, že by spodní věkovou hranici zrušilo. „Nyní je v mikrojeslích dětí mladších jednoho roku přibližně osm procent. Cílem není zvyšovat počty kojenců v zařízeních, ale umožnit rodinám co nejširší škálu možností,“ řekl Hospodářským novinám Martin Bačkovský z tiskového odboru ministerstva práce.


Jana Maláčová (vlada.cz)
Od loňského ledna podle specializovaného ministerského webu vzniklo v ČR zhruba sedm desítek mikrojeslí. Z eurofondů provozovatelé dostali celkem 133 milionů korun. Dalších 224 „evropských“ milionů by si měli rozdělit v příštím roce.

Dětské skupiny a malé jesle v posledních letech zčásti vykrývají nedostatek míst v klasických mateřských školách. Na rozdíl od nich nemusí nabízet vzdělávací program. Hygienická a provozní pravidla jsou mírnější.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) chce návrh zahrnující změnu financování malých dětských skupin předložit ještě tento měsíc. Podporou skupinek i mikrojeslí chce alespoň částečně kompenzovat rozhodnutí, jímž poslanci zrušili garanci místa ve školce pro dvouleté dřív, než ji rodiče dostali.

Posílením nabídky předškolní péče chce Maláčová pomoci rodinám. Většinově jde o matky, aby se mohly vracet dříve do práce, pokud o to stojí. Momentálně některé ženy často zůstávají doma s dítětem déle, než by chtěly, protože ve školkách není místo a soukromé služby si nemohou dovolit.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.