Bez maturity zůstanou tisíce dětí. Stát řeší, co s tím

čtvrtek 14. června 2018 ·

Maturitu každoročně nedokončí ani na třetí pokus zhruba 4,5 procenta středoškoláků. To představuje více než tři tisíce propadlíků. Od roku 2011 až do letoška se přitom k maturitám dostavilo více než 633 tisíc středoškoláků, uvádí Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Letos vypadají maturitní výsledky nejhůře za posledních šest let. Didaktické testy z češtiny, matematiky a cizího jazyka v řádném termínu povinné části maturitní zkoušky na první pokus v jarním období neudělalo 17,3 procenta z více než 62 tisíc žáků. Informují Hospodářské noviny.


Mezi odborníky se proto diskutuje, zda by se „zkouška dospělosti“ neměla změnit. Debatu již otevřel ministr školství Robert Plaga (ANO). Změny v maturitách chce i Cermat. „Když posuzujeme výsledky testů u přijímací zkoušky, zjišťujeme, že na maturitní obory chodí i žáci, kteří neumí prakticky nic. Mají třeba dva body z padesáti možných,“ řekla v rozhovoru pro HN metodička Cermatu, matematička Eva Řídká. Tito žáci by se podle ní neměli přijímat na maturitní obor, studium je pro ně zbytečná zátěž.

„Byli bychom rádi, kdyby byly rozumněji nastaveny kvalifikační požadavky. Dnes mají nově nařízenou maturitu i obory, které to dříve neměly zapotřebí. Když pak žáci nezvládnou maturitu, studium na střední škole se jim nezapočte a jsou stále považováni jen za absolventy základní školy,“ upozorňuje dlouholetá profesorka gymnázia, která v Cermatu působí od roku 2009. Pro výkon povolání by podle ní stačila odborná kvalifikace.

Řídká by byla pro to, aby žáci, kteří zvládnou jen odbornou část maturity, mohli získat certifikát o absolvování středoškolského studia a odborné kvalifikaci. Tu by si mohli zvýšit na vyšší odborné škole. „Vůbec neodmítáme prostupnost ve vzdělávacím systému. I přístup ke studiu na vysoké škole by bylo možné po čase otevřít neúspěšným žákům, pokud by chtěli absolvovat doplňující studium zakončené společnou částí maturit,“ říká metodička Cermatu.

Text naleznete zde

4 komentářů:

Unknown řekl(a)...
14. června 2018 v 9:24  

zrušit maturitu !

mirek vaněk řekl(a)...
14. června 2018 v 11:32  

O tom diskutují odborníci řadu let! Jen ministerstvo si ráčilo konečně všimnout.
Maturita potřebuje zreformovat! Jen aby to nedopadlo jako všechny poslední školské reformy - průšvihem o kterém se, pokud to jde, raději mlčí.

Kdo přišel s tím, že má být maturita jako prijímačky na VŠ? Nikoho z odborných škol by taková blbost nikdy nenapadla.

Tomáš Barták řekl(a)...
14. června 2018 v 11:51  

Základ je nebrat na maturitní obory všechny, kdo umějí psát, mluvit, dýchat.

Pavel Doležel řekl(a)...
18. června 2018 v 10:35  

A to je přesně ono. Permanentní inovátoři a reformátoři školství by nejraději dali šanci každému, ať každý projeví studijní předpoklady přímo v procesu vzdělávání. No a pak se diví, že když se dá šance každému blbovi, že je neúspěšnost u maturit skoro 25% a volají po tom, aby to někdo nějak vyřešil. Ideálně stát. Prý je neefektivní, takto strašlivě plýtvat. No a když stát ten příliv na vstupu omezí diskriminačním srovnávacím testem, aby vybral ty s největším potenciálem a snížil neúspěšnost na výstupu, tak se vztekají. Mediální snaha o vsugerování dojmu, že lze vytvořit něco z ničeho, jest zřejmá a těmto individuím zcela vlastní. Marketing, propaganda, demagogie, dogmatismus. To jsou asi tak v souhrnu ta slova, která je charakterizují.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.