Průzkum: Největší vliv na rozhodování politiků mají podle lidí úplatky, lobbisté a média

sobota 19. května 2018 ·

Největší vliv na rozhodování politiků mají podle lidí úplatky, lobbisté a média a naopak nejmenší církve, neziskové organizace a samotní občané. Vyplynulo to z aktuálních průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo ČTK. Tento názor přitom Češi zastávají dlouhodobě.


"Přesvědčení občanů o silném vlivu úplatků a korupce či zájmových skupin a lobby na rozhodování politiků koresponduje s celkovým názorem na míru zkorumpovanosti politických stran, ministerstev a centrálních úřadů, která je podle mínění občanů poměrně vysoká," uvedlo CVVM. Podle jeho zjištění si jen šest procent veřejnosti myslí, že zkorumpováno je velmi málo veřejných činitelů. Téměř pětina je pak přesvědčena o zapojení téměř všech těchto činitelů do korupce.

O dominantním vlivu úplatků a korupce na politická rozhodnutí je přesvědčeno 26 procent lidí a pětina veřejnosti za rozhodováním politiků vidí hlavně zájmové skupiny a lobby. Podle 14 procent politici dají zejména na média. Vliv osobních vztahů a voličů na politická rozhodnutí vychází z hodnocení Čechů jako průměrný, nejvyšší míru vlivu jim přisoudilo sedm, respektive šest procent dotázaných. Ještě méně lidí si pak myslí, že rozhodování politiků ovlivňují v nejvyšší možné míře stávky a demonstrace, sociální sítě, odbory, vědci a odborníci, průzkumy veřejného mínění, občané, neziskové organizace a církve.

CVVM provedlo průzkum v první polovině dubna mezi tisícovkou lidí starších 15 let.

Celý text naleznete zde
Zprávu CVVM naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.