Michal Komárek: Absurdní logika ministerstva školství kolem odkladu zápisů – termín posuneme, aby zůstal stejný

sobota 31. března 2018 ·

„Termín posuneme, aby zůstal stejný. Budeme to složitě a učeně vysvětlovat a pak budeme překvapeni, že se nic nezměnilo.“ Taková je zjednodušeně a jen s mírnou nadsázkou logika, s níž se ministerstvo školství pustilo do boje s příliš velkým množstvím odkladů školní docházky. Na první pohled je to v současné situaci českého školství detail. Nicméně ukazuje i podstatné věci, a to nejenom způsob uvažování ministerských úředníků. Jde také o to, že se odvádí pozornost od podstatných důvodů, proč rodiče v tak velké míře nechtějí své děti posílat do první třídy.

Michal Komárek (archiv autora)
Zrekonstruujme tu podivnou ministerskou logiku:

Východisko: Odkladů je příliš mnoho, týkají se až 20% všech dětí, které jdou k zápisu. Odklad by přitom měl být spíše výjimkou a v řadě evropských zemí to tak i je.

Opatření ke změně: Zápisy posuneme z ledna na duben.

Zdůvodnění: „Ve vývoji předškolních dětí je znát každý měsíc,“ zdůvodňuje přesunutí termínu zápisu na jaro náměstek ministra školství Václav Pícl. Neboli: Dítě pro školu „nezralé“ v lednu může „dozrát“ do dubna. Na první pohled jasné a zřetelné.

Jenže – podstatný termín se nezměnil…: Při lednovém zápisu reagovali rodiče na doporučení učitelů u zápisu a šli s dítětem do poradny. Odtud si pak případně odnesli doporučení pro odklad. Při dubnovém zápisu si doporučení z poradny nesou už k zápisu. Termín vyšetření v poradně zůstává zhruba stejný.

A navíc – zápis nehraje roli: Podle zákona i podle logiky nehraje posouzení učitele při zápisu žádnou roli pro případný odklad školní docházky. Dítě podle zákona u zápisu být nemusí. Navíc těžko během pár minut posoudit jeho „zralost“…

Neboli: Rodiče a učitelé by měli zralost či nezralost dítěte pro školní docházku zkoumat a zvažovat už v mateřské škole. Termín zápisu by tedy neměl hrát žádnou podstatnou roli

Výsledek ministerské reformy: Odkladů neubylo, možná je jich i víc.

Je to příklad brilantní ministerské logiky a jen velký optimista by si mohl myslet, že je to logika s níž se ministerstvo pustilo právě a pouze do boje s příliš velkým množstvím odkladů.

Navíc: Tento „posun neposun“ pouze úspěšně zakrývá skutečné příčiny odkladů. Ty nepochybně nespočívají v tom, zda je termín zápisu v lednu, dubnu nebo třeba březnu. Důvodů, proč nechtějí rodiče poslat dítě do první třídy je určitě mnoho, ale každopádně si zaslouží seriosní diskusi. Patří mezi ně totiž i nedůvěra některých rodičů k základním školám, nedostatečná kapacita škol v některých regionech, nebo stále patrnější rozdělení škol na ty výběrové a prestižní, o které je masový zájem, a na ty ostatní, kam půjde dítě hlavně proto, že jinam se nedostalo. Anebo nepůjde a za rok to zkusí rodiče jinde...

2 komentářů:

Radek Sárközi řekl(a)...
31. března 2018 9:36  

V zahraničí to řeší různě, např. ve Finsku začíná ZŠ o 7 let. Jinde se za MŠ platí, ale za ZŠ ne - to je nejefektivnější způsob, jak snížit počet odkladů...

laimes28 řekl(a)...
3. dubna 2018 7:41  

a v čem je problém? v 7 letech nastoupí všichni a ti zanedbaní a pomalejší budou inkludovaníČlánky dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.